Návštevníkom mestského parku sa v sobotu 6. mája naskytol zvláštny pohľad. Štrnásť mladých ľudí na metlách behalo po lúke uprostred parku, hádzali po sebe lopty a jednu sa snažili dostať do kruhov na tyčiach. U niektorých tento pohľad vyvolal úsmev, u iných prekvapenie a otázky, čo je to zač. Odpoveď: skauti hrali metlobal. Nič ste o ňom nepočuli? Zrejme ste nečítali Rowlingovej Harry Pottera, kde metlobal bol obľúbenou hrou čarodejníkov.
Hra je tiež známa  ako muklovský metlobal (muggle quidditch), aby bola odlíšená od fiktívnej hry z Harryho Pottera, pretože samozrejme nezahŕňa magické prvky, ako sú lietajúce metly a začarované lopty. Na vysvetlenie v Harry Potter vesmíre je „mukel“ človek, ktorý nie je schopný čarovať.

Muklovský metlobal hrajú na ihrisku sedemčlenné družstvá, pričom ďalší hráči sú pripravení na striedanie, a súčasťou tímu musia byť aj dievčatá.  Ihrisko, na ktorom sa hrá, má oválny tvar a na oboch koncoch sa nachádzajú tri obruče v rozličných výškach. Cieľom je streliť čo najviac gólov prehodením lopty cez obruče a získať tak viac bodov ako súper, samozrejme hráč musí pri tom sedieť na svojej metle. Každé jedno skórovanie je za desať bodov. Hrá sa do chytenia zlatej stely – golden snitch, kedy sa končí zápas, alebo do vypršania časového limitu zápasu.

Tento šport vznikol v roku 2005 na Middlebury College v Middlebury v americkom Vermonte ako nápad dvoch študentov, ktorí chceli fiktívnu hru pretaviť do našej skutočnosti.  Od svojho vzniku sa metlobal rozrástol do takej miery, že v roku 2007 sa uskutočnil prvý „IQA World Cup“.  Na Slovensku sú 2 športové tímy venujúce sa metlobalu – Pressburg Phantoms v Bratislave a Cassovia Crows v Košiciach.  

Hráči z Bratislavy prišli v sobotu do Piešťan, aby viedli zápasy turnaja západoslovenskej skautskej oblasti. Šesť tímov z radov skautov si vyskúšalo tento netradičný šport a užilo si deň plný zábavy.  Vidieť ste mohli klasické cirokové metly, pestrofarebné špeciálky, ale aj lietanie na drevených rúčkach, či plastových rúrkach. Bez ohľadu na to kto vyhral, bola skautská sobota v Piešťanoch plná zábavy a utuženia priateľstiev.

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972