Vo štvrtok 11. mája skúšali maminy v Materskom centre Úsmev rôzne šatky, nosiče a metódy nosenia detí. Týždeň od 8. do 14. mája je totiž prezývaný aj Európskym týždňom nosenia detí. S myšlienkou šíriť osvetu o nosení v Piešťanoch prišla Veronika Smininová, ktorá prezradí viac v krátkom rozhovore.

Veronika Smininová (vľavo vo fialovom oblečení) spája maminy, ktoré majú záujem o ergonomické nosenie detí.

Čo je cieľom Európskeho týždňa nosenia detí?
Do Európskeho týždňa nosenia detí sú zapojené mamičky z celého Slovenska aj Európy. Cieľom je propagovať a ukázať mamičkám, oteckom a okolitým ľuďom, že nosenie neobmedzuje, ale, naopak, mamám pomáha. Každý si myslí, že nosením sa kazí chrbtica, všetko nás potom bolí a deti sú rozmaznané. Dieťa sa jednoducho láskou rozmaznať nedá.

Aké výhody teda plynú z nosenia detí?
Niet nad to mať voľné ruky, keď potrebuje maminka niečo robiť. Detičky sa nosili v bruchu, poznajú, ako sa maminky hýbu či ako im bije srdce, preto sú na mame najpokojnejšie. Myslím si, že detičky sú tým, že vidia ľudí a okolitý svet a nepozerajú sa len z kočíka hore nad seba, odvážnejšie, vnímavé a neboja sa ľudí. Nosenie pomáha, keď sú deti choré, uplakané alebo ich niečo bolí. Čo je lepšie ako mamina náruč?

Aké možnosti nosenia majú maminy v súčasnosti?
Ergonomické a zdravé nosenie zabezpečujú šatky alebo rôzne nosiče. Sú aj lacné verzie, tzv. klokanky, ktoré nie sú až také zdravé, pretože deti doslova visia za genitálie a nie je to príjemné. Taktiež sú otočené tvárou dopredu, sú síce zvedavé, no na druhej strane všetko ide najprv na dieťa a mama ho nevie ochrániť. Ergonomické nosenie je o tom, že deti sú otočené tvárou k mame. Sú chránené od vonkajších vzruchov a sú v bezpečí. Nie každý má tento názor, šatky a nosiče sú síce drahšie, no sú pre dieťa zdravé, pretože zachovávajú správnu ergonomickú polohu – kolienka sú vyššie ako zadoček a chrbátik zaoblený do tvaru písmena „C”.

Čo si môžu maminy dnes vyskúšať?
Dnes prezentujeme tovar jedného e-shopu, ktorý nám priniesol nosiče a šatky. Mamičky si skúšajú rôzne modely, aby vedeli, čo im najlepšie sadne. Môj muž hovorí, že rozdiel je len vo farbe, ale nie je to tak. Niektoré šatky sú bavlnené, niektoré s prímesou bambusu, prípadne s inými prímesami. Mamičky po odskúšaní dávajú peniaze za nosič, ktorý im je veľkostne dobrý, príjemný na pleciach a sú rozhodnuté, či chcú zapínanie na pracku, alebo si šatky budú uväzovať. Detičky zas bývajú také, že v jednom nosiči sa im páči a v inom nie.

Má teda vôbec zmysel objednávať nosiče naslepo cez internet?
Má, ale najlepšie je vždy si vyskúšať si ho. Je to podobné, ako keď si kupujete oblečenie – tiež si môžete objednať, ale neviete, či vám sadne.

-vv-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972