Koktail

V klube ŽiWell sa deti učili zdobiť kraslice a pliesť šibáky

By 26. marca 2013No Comments

Kultúrne a komunitné centrum sa v Kvetnú nedeľu zmenilo na remeselnú dielňu. Občianske združenie Kvas tam už druhýkrát zorganizovalo podujatie spojené s prípravami na blížiacu sa Veľkú noc.

[singlepic id=41153 w=520 h=340 float=center]

 

Tradície našich predkov spojené týmto sviatkom určite tak skoro nezaniknú. Presvedčiť sa o tom mohol každý, kto prišiel do centra ŽiWell 24. marca. O zručnosti ľudových remeselníkov bol obrovský záujem. Zdobiť kraslice a pliesť šibáky sa učili najmä deti, ale zlepšiť sa v tom chceli aj dospelí.

Vajíčka zdobili voskom pod vedením skúsenej lektorky Magdalény Nosákovej. Využili pri tom starú žehličku, na ktorej boli poukladané hliníkové misky. V nich sa teplom žehličky roztopili klasické voskovky a takto získaný tekutý vosk účastníci kurzu nanášali na vajíčka pomocou špendlíka zapichnutého v ceruzke.

Takéto zdobenie vyžaduje rýchlosť a precíznosť. Ak vosk na špendlíku stuhne, nedá sa preniesť na škrupinku. Vzory závisia od fantázie a šikovnosti autora.

Účastníkom kurzu predviedli aj techniku nazvanú madeira, pri ktorej sa do škrupinky vybrusujú dierky a vajíčko sa potom dozdobuje voskom. Okrem toho sa chlapci učili pliesť aj šibáky.

Organizátori aj lektorka Magdalána Nosáková sa veľkému záujmu verejnosti potešili a sľúbili, že podobné podujatie usporiadajú aj o rok.

[nggallery id=2203]

Text a foto: ZW

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972