V Chtelnici sa vrátite do dôb Márie Terézie

V Chtelnici sa vrátite do dôb Márie Terézie

30. júla 2017 Off Od PNky.sk

V Kaštieli Chtelnica sa v prvú augustovú sobotu uskutočnia Tereziánske slávnosti. V zrekonštruovaných priestoroch kaštieľa, ktorý začal vznikať na konci 16. storočia a bol niekoľko ráz prestavaný, sa na chvíľu môžete preniesť do čias slávnej panovníčky Márie Terézie. Tá toto miesto navštívila osobne v roku 1775. 

Podujatie organizujú OZ Zámok Hlohovec a Obec Chtelnica. Program začína o 11-tej predpoludním a potrvá do polnoci. Tešiť sa môžete na remeselné dielne, detské atrakcie, hudobný program, tombolu i tanečnú zábavu.

Vrcholmi podujatia budú istotne historický sprievod Márie Terézie a divadelné predstavenie Kontesa, v podaní divadla OCH.

Zrekonštruovaný kaštieľ tvorí dominantu obce. Pôvod lokality, kde stojí siaha na koniec 16.storočia a súvisí s dobrovodským panstvom. Majiteľmi boli v tom čas Erdödyovci. Správa dobrovodského panstva sem presídlila začiatkom 17.storočia. 

Majitelia objekt kaštieľa viac ráz prestavovali, v podstatnej miere v roku 1679, odkedy sa zachovala jeho podoba do súčasnosti. Pôvodne renesančný objekt touto prestavbou zmenili na barokový. V parku okolo kaštieľa postavili štyri jednoposchodové rokokové pavilóny.  Okrem vlastných objektov ku kaštieľu postupne pribúdali pestované záhrady s alejami, sady pomarančovníka, bažantnica a zverinec. Toto príslušenstvo vzniklo hlavne ako dôsledok príprav tereziánskych osláv v roku 1775, kedy zemepán Ján Erdödy, bývalý prezident uhorskej kráľovskej komory,  privítal v kaštieli samotnú panovníčku Máriu Teréziu so sprievodnom, na jej počesť usporiadal poľovačky, ples, ohňostroj i ďalšie slávnosti.

-th- Zdroj: www.chtelnica.sk