Uviažte si vlastnú kytičku v Auparku – pod dohľadom odborníkov z Rakovíc

Uviažte si vlastnú kytičku v Auparku – pod dohľadom odborníkov z Rakovíc

25. septembra 2015 Off Od PNky.sk

Ak sa počas týchto dní chystáte popoludní na návštevu Auparku, môžete sa okrem nákupov aj naučiť, ako si uviazať vlastnú kyticu. Materiál a odborný dozor na workshopoch, ktoré sa konajú v tomto obchodnom dome v centre Piešťan, vám poskytnú majstri a žiaci Strednej odbornej školy v Rakoviciach. Zaujímavé krátke inštruktážne workshopy začali včera – 24. septembra popoludní, viazaním a zdobením suchých kytíc a pokračujú až do soboty.

IMG_7610Vo štvrtok popoludní od druhej hodiny sa tak náhodní záujemcovia učili, ako viazať suchú kyticu z pripraveného materiálu pod dohľadom majsterky odborného výcviku a dvoch šikovných študentov odboru aranžér/viazač. Ako vzor poslúžilo niekoľko dopredu pripravených aranžmánov. Skúsili sme to aj my, a nebolo to až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá…Napriek tomu naša redaktorka dostala za vlastnoručne uviazanú kytičku od majsterky Strednej odbornej školy z Rakovíc Galiny Ráczovej Vatrtovej (aspoň slovne) jednotku. Malé floristické dielko si návštevníci stánku, ktorý je umiestnený pod pohyblivými schodmi, mohli vziať domov, aby im spríjemnilo prostredie. Záujem z radov návštevníkov tak bol naozaj veľký a majsterka so študentmi sa veru mali čo oháňať. . .

Podľa informácií do riaditeľky SOŠ Rakovice Márie Múdrej, účastníci workshopu sa učili viazať suché kytice zo žita, ľanu, sena, zdobené suchými a umelými kvetmi a machom. Majsterka odborného výcviku im predviedla viazanie suchej kytice do špirály a jej dozdobenie suchými, či umelými kvetmi a doplnkovým materiálom. „Suché kytice sú veľmi obľúbené a praktické, nakoľko sa dajú zdobiť podľa ročných období, či inej tematiky (veľkonočné, vianočné, blahoprajné atď.) Trvácnosť týchto kytíc je prakticky nekonečná, pri minimálnej starostlivosti,“ uvádza.

 

IMG_7619Ako vzory poslúžili vopred pripravené aranžmány

Ďalší workshop pripravuje rakovická SOŠ-ka na piatok 24. septembra od 14 – tej do 18-tej hodiny. Jeho témou bude Viazanie kytíc pri príležitosti sviatku dieťaťa: „Cieľom workshopu je ukážka viazania kytičky so živých kvetov pri príležitosti sviatku dieťatka: narodeniny, meniny, úspechy v škole a v  súťažiach a iné. Účastníci workshopu uviažu vlastnú kytičku pre svoje dieťa. Majsterka odborného výcviku predvedie ukážku viazania alternatívnej kytičky, napríklad z lízaniek.“ Rovnako ako v prvý deň, pred začatím workshopu nainštalujú niekoľko hotových kytíc, ktoré po jeho skončení rozdajú detským návštevníkom Auparku.

IMG_7551Príprava materiálu na piatkový workshop

sobotu 26. septembra rovnako od 14-tej do 18-tej hodiny sa zasa záujemcovia môžu naučiť vyrobiť vypichované misky v najnovších trendových farbách a štýloch. „Cieľom workshopu je ukážka tvorby metódy vypichovania kvetov a zelene do aranžérskej hmoty Florex do misiek. Hotové aranžmány majú dlhšiu trvanlivosť, nakoľko živé kvety a zeleň ostávajú čerstvé vďaka vlhkosti, ktorá sa udržiava v hmote Florex. Účastníci workshopu si pod vedením majsterky odborného výcviku   a dvoch žiakov budú vypichovať vlastné aranžmány. Majsterka odborného výcviku poradí účastníkom v oblasti najnovších trendov a farieb v aranžovaní pri rôznych príležitostiach. Ako po ostatné dni, na začiatku workshopu budú motivačne predvedené hotové misky, ktoré budú v závere rozdané návštevníkom Auparku,“ uvádzajú organizátori v pozvánke na toto zaujímavé podujatie. Vlastný výtvor sa opäť stáva vlastníctvom jeho autora, rovnako ako nadobudnutá zručnosť v budúcej vlastnej tvorbe.

IMG_7546Ak sa teda dnes alebo zajtra chytáte do mesta, nebojte sa pristaviť pri stolíku Strednej odbornej školy z Rakovíc. Odmenou za trochu námahy vám bude vlastnoručne vyzdobená kytica či aranžmán a tiež dobrý pocit z ich tvorby.

IMG_7622Za túto kytičku sme dostali „jednotku“

IMG_7604Šaty, ktoré sú v Auparku vystavené, pripravili šikovní budúci aranžéri spolu so svojou majsterkou a predviedli ich aj na kvetinovom korze počas Victorie Regie minulú sobotu.

IMG_7617IMG_7613IMG_7555

PR článok