Tvorivé dielne v ŽiWlli poučia o základoch modrotlače

Tvorivé dielne v ŽiWlli poučia o základoch modrotlače

25. novembra 2017 Off Od PNky.sk

Komunitné centrum ŽiWell bude v nedeľu 26. novembra dejiskom tvorivého a vzdelávacieho workshopu Kyanotypie, teda techniky známej aj pod názvom fotografická modrotlač. Je za tým síce celá veda, ale vďaka tvorivej dielni sa ju naučíte používať, budete môcť spoznať historickú receptúru, vyskúšať a vytvoriť si vlastnoručne vyvolané snímky. Ak vás zaujíma aký proces sa skrýva za vznikom jednej z prvotných fotografických techník, ktorá stála pri samom zrode fotografických obrazov navštívte o 13.30 hodine ŽiWell, nezabudnite sa však zaregistrovať nakoľko počet miest je obmedzený.

Kyanotypia je stará fototechnika, pomocou ktorej sa kedysi kopírovali technické výkresy. Organizátori podujatia túto techniku oživia v duchu umenia, ako esteticky zaujímavú a cenovo nenáročnú techniku, pre tvorbu rôznych motívov na papierových či textilných plochách.

Workshop bude prebiehať v kultúrno-komunitnom centre ŽiWell s Emou Lančaričovou (študentka fotografie na VŠVU v Bratislave), Lindou Blahovou (študentka animácie výtvarného umenia na TRUNI v Trnave) a o chemické zabezpečenie sa postará Viktor Karel (študent STU v Bratislave).

Samotný proces spočíva v priložení negatívu (prevrátený/inverzný obraz) alebo predmetov, na svetlocitlivú vrstvu a následnom exponovaní na slnečnom svetle.
Finálne výsledky tvorivého procesu budú odprezentované prostredníctvom výstavy diel, ktorá bude mesiac prístupná v klube ŽiWell.

Pre koho: 14+ (deti iba v sprievode rodičov)

Materiál: k dispozícií bude všetko potrebné na zvládnutie techniky kyanotypie (papier, látka, chemikálie)

V prípade záujmu o vyvolanie vašej vlastnej fotografie, pošlite prosím konkrétnu fotku na emailovú adresu linduska.blaho@gmail.com, aby sme z nej mohli spraviť potrebný negatív.

Vstupné: 3€ (materiál)

-inf-