Študenti Strednej odbornej školy v Rakoviciach ani počas zimného obdobia nezaháľajú a v dielňach pripravujú vianočné vence, ale aj svietniky a ďalšie rozličné dekorácie. Tohtoročným trendom sú prírodné materiály, z ktorých väčšina bola starostlivo nazbieraná na pozemkoch školy a následne pripravená na spracovanie. Študenti aranžérstva pri tvorbe ozdôb môžu uplatniť svoju fantáziu, ale ich výslednú podobu vedia samozrejme plne prispôsobiť požiadavkám zákazníkov. Okrem vianočnej výzdoby sa podieľajú aj na výrobe dekorácií na rôzne rodinné, firemné či iné podujatia. 

IMG_4323_resize

„Momentálne je celosvetovým trendom využívanie materiálov, ktoré vieme bežne nájsť v prírode. Poprední svetoví flóristi to často uplatňujú či už pri tvorbe svietnikov, ale aj rôznych druhov suchých dekorácií. Naši študenti nemajú problém s nasledovaním tohto trendu, radi sa mu prispôsobili a idú takpovediac s dobou. Pri výrobe ozdôb však samozrejme uplatňujú aj vlastnú kreativitu a snažia sa nápaditosťou zaujať zákazníkov,“ prezradil bývalý absolvent a súčasný učiteľ na Strednej odbornej škole v Rakoviciach Patrik Komár.

IMG_4255_resize

Patriko Komár nám vysvetlil, ako postupuje pri výrobe svietnika. Všetko začína prípravou materiálu potrebného na jeho základňu, ktorým môže byť napríklad styrodur alebo polystyrén. Ďalšou vrstvou je mach zafixovaný špagátom a takto pripravená spodná vrstva je upevnená na kôru prípadne preglejku.

IMG_4190_resize IMG_4194_resizeSviečka musí byť prichytená tvrdým drôtom, ktorý je po nahriatí vložený do jej spodnej časti alebo „pichátkom“, ktoré sa dá zakúpiť v záhradných centrách. Sviečka vďaka tomu bude pevne držať na podklade a nebude hroziť jej uvoľnenie. Svietnik je následne ozdobený a dodekorovaný, prírodným materiálom.

IMG_4199_resize

IMG_4229_resizeSvietniky sa dajú zakúpiť napríklad na vianočných trhoch v Trnave, ale aj v priestoroch Strednej odbornej školy Rakovice. Žiaci a majstri ich vedia upraviť či od základu vyrobiť podľa požiadaviek zákazníkov. V uplynulých týždňoch vyrábali napríklad girlandy, vence, sviatočné dekorácie a najrôznejšiu výzdobu interiérov.

IMG_4335_resize

-lt/Zdroj: Stredná odborná škola Rakovice/Foto: lt-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972