Svetlo sveta uzrie jedinečný turistický sprievodca z roku 1945

Svetlo sveta uzrie jedinečný turistický sprievodca z roku 1945

3. decembra 2017 Off Od PNky.sk

Klub slovenských turistov TJ Bezovec Piešťany pripravuje v spolupráci s Balneologickým múzeom Imricha Wintera a oblastnou organizáciou cestovného ruchu Rezort Piešťany vydanie Sprievodcu Považským Inovcom. Vychádzať bude z diela Jána Makoňa z roku 1945, ktoré pripravoval vo svojej tlačiarni Grafa, bola mu však znárodnená a zostal tak len jediný strojopisový výtlačok. Členovia a dobrovoľníci sa rozhodli jeho sprievodcu priviesť k životu, k dispozícii bude pre prihlásených účastníkov budúcoročného 65. celoslovenského zrazu Klubov slovenských turistov v Piešťanoch a 49. stretnutia Turistických oddielov mládeže Piešťany 2018. Dostupný bude v náklade 1000 kusov, jeho súčasťou budú aj dobové fotografie a opisy prírodných krás.

Úryvok zo sprievodcu Jána Makoňa.

Stará Lehota- Piešťany

Rastú tu buky, duby, smreky, jedle, červené smreky.
Obďaleč pripojuje sa k nám vľavo ešťe jedna cesta a za ňou ideme pomimo ozrutného pňa.

Starý strom, 3m vysoký robil svojou mohutnosťou v lese strašidelný dojem a preto ho v roku 1942 odstránili.

Z lesa vyjdeme na križovatku.

Smer cesty naľavo nadol vedie pomimo hájnice do Nového majera a odťiaľ do dastýnskej kotliny ku kyslej vode. V tú stranu je veľkolepý pohľad na horské velikány.
Najvyššia je Pánska Javorina 943 m.n.m.

Na križovatke sa zvrtneme napravo.

Široká vozová cesta sprevádzaná telefónnou linkou, vbieha pri úpätí kopca Rakytky 545 m, vpravo a ponad sklonenou lúkou ,,Volský roh,, do výbežku bukového lesa a v ňom smeruje doprava. Na nedeľekom rozvetvení ideme v pravo, nato vyjdeme z lesa na Poľanu na Krúpom vrchu a pri 7 veľkých gaštanoch/ vľavo pri ceste / sme na turistickom Rázcestí Gešwandtner.

-red/Klub slovenských turistov TJ Bezovec Piešťany, Michal Fiala, Ján Makoň-