Moje prvé stretnutie s Milanom bolo niekedy koncom päťdesiatych rokov v bratislavskej zimnej plavárni Grössling.  Môj tréner, reprezentačný brankár Československa, Laco Wawro mi vtedy ukázal na plávajúceho muža a povedal: „Keď budeš tak usilovný v tréningu ako Milan, tak z teba môže niečo byť.“ Milan Čambor sa celý život venoval plaveckým športom. Bol reprezentantom, trénerom. Jeho deti, všetky ich krstné mená začínajú na M, žijú týmto športom. 


Milanova manželka Vierka je významná plavecká trénerka. Veľa detí v Piešťanoch naučila plávať. Po skončení pretekárskej činnosti Milan pôsobil ako športový funkcionár. Bol podpredsedom Zväzu plaveckých športov Československého zväzu telesnej výchovy, bol trénerom družstva dorastencov Piešťan, ktorí získali titul majstrov republiky v rokoch 1962 až 1966. Zastával aj post predsedu Slovenskej plaveckej federácie a niekoľko rokov bol členom výboru v KVP Kúpele Piešťany.

Bol aktívny až do konca svojho života, aktívne sa zúčastňoval športových a spoločensko-kultúrnych podujatí. V roku 2017 sa zúčastnil ako 80-ročný Majstrovstiev sveta masters v Budapešti, kde s družstvom získal striebornú medailu a bol vyhlásený za najstaršieho hráča celého podujatia. Jeho túžbou bolo obnovenie zimného bazénu na kúpalisku EVA. Toho sa nedočkal.

Moje ďalšie stretnutia s Milanom začali v sedemdesiatych rokoch. V Piešťanoch vznikol Úsek zahraničného obchodu Chirana. Milan odišiel z výrobného závodu Chirana a stal sa vedúcim propagácie organizácie zahraničného obchodu, neskôr bol riaditeľ odboru obchodnej politiky tohto podniku. Bol vynikajúcim organizátorom, skvelým šéfom a súčasne aj dobrým kamarátom. V sedemdesiatych rokoch pôsobil ako zástupca čs. spoločnosti pre reklamu a výstavníctvo Rapid na obchodnom oddelení československého veľvyslanectva v Moskve. V osemdesiatych rokoch bol obchodným radcom československého veľvyslanectva v Sofii. Druhýkrát zastával túto funkciu aj po roku 1989. Keď som v roku 1992 navštívil Bulharsko, na záver služobnej cesty som sa opýtal vtedajšieho slovenského veľvyslanca ako sa mu spolupracuje s Milanom. Pán veľvyslanec mi povedal: „Milan je dušou nášho úradu, všetkých v Bulharsku pozná, so všetkými je kamarát“. Myslím, že tieto slová vystihujú jeho celý život. Bol vynikajúci odborník, vynikajúci kamarát. Milan, mnohí na Teba spomíname a dlho spomínať budeme. Úprimná sústrasť celej rodine.

Moje posledné stretnutie s priateľom, športovcom a spolupracovníkom bude v piatok 17. augusta 2018 o 13.00 h v Piešťanoch na cintoríne pri Bratislavskej ulici.

Jiří Rais Foto: archív rodiny

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972