Connect with us

Koktail

Šťastné a veselé, či skôr stresové?

Published

on

Hoci Vianoce sú pre všetkých, medzinárodný prieskum potvrdil, že prípravy na sviatky najviac zaťažujú ženy. Výzdoba v obchodoch, naaranžované vianočné darčeky, prebúdzajúca sa vianočná atmosféra dáva tušiť, že onedlho v rodinách oslávime najkrajšie sviatky v roku. Ešte predtým však treba všetko poupratovať, nakúpiť, vyzdobiť, zabaliť prekvapenia pod stromček, napiecť… Ako ukázal medzinárodný prieskum spoločnosti Nielsen v 26 krajinách, väčšinu vianočných príprav majú na pleciach ženy. Užívajú si ich s radosťou, alebo im spôsobujú stres?

Podelte sa o radost zo zdobenia stromceka

Bez ohľadu na krajinu sa všetci z 20 800 opýtaných ľudí z 26 krajín Európy a USA (vo veku 18 – 65 rokov) zhodli, že počas Vianoc sa tešia na stretnutie s blízkymi, dobré jedlo a darčeky. Prieskum potvrdil, že predovšetkým ženy sa starajú o to, aby boli vianočné sviatky pre všetkých nezabudnuteľným zážitkom. Až 60% z opýtaných žien uviedlo, že pripravujú stretnutia pri stromčeku, 75% žien nakupuje darčeky a 78% žien sa stará o vianočnú výzdobu. Preto až 46% všetkých žien odpovedalo na otázku, či im Vianoce prinášajú stres – áno.

Aj keď ženy pripravujú vianočné sviatky s radosťou a láskou, predsa ich povinnosti s nimi spojené zaťažujú. V Nemecku, Veľkej Británii, USA, Rakúsku a Írsku ich ako stresujúce vníma približne 55%, vo Švédsku Dánsku a Fínsku 53%. Predvianočné obdobie ako veľmi namáhavé vníma 70% žien v Česku a 66% na Slovensku. V juhovýchodnej Európe prežívajú vianočné prípravy trochu uvoľnenejšie, stres pociťuje len 28 % žien.

Vianoce sú pre väčšinu tie najkrajšie sviatky v roku a ženy si prípravy na ich oslavu berú dobrovoľne na svoje plecia. Privítali by však väčšiu pomoc pri varení, vianočných dekoráciách či zdobení stromčeka. Rozdelenie povinností funguje vo Švédsku, Nórsku a Fínsku, takmer polovica žien v USA a Veľkej Británii by ocenila pomocnú ruku. Francúzky (60%) zasa snívajú o tom, aby raz oslávili Vianoce inak ako zvyčajne. Ženy v Rumunsku, Grécku a Bulharsku síce radi držia celú organizáciu sviatkov vo svojich schopných rukách, ale v tretine domácností pomáhajú zdobiť stromček deti.

VIANOCE PO SLOVENSKY
Slováci Vianoce so všetkými tradíciami milujú. Tešia sa na stretnutie s blízkymi (97%), dobré jedlo (98%) darčeky (93%), ale aj na chvíle oddychu (85%). Napriek tomu, že tieto sviatky označujú za najkrajšie v roku, až 66% žien a 46% mužov vníma ich prípravu ako stresujúcu. Druhou stranou mince je skutočnosť, že keby sa ženy nezapojili do vianočných príprav, chýbal by im skutočný pocit Vianoc – potvrdilo to 60% z opýtaných. To však neznamená, že by pri svojich prípravách neprivítali väčšiu pomoc, ocenila by ju viac ako polovica (57%) zo 600 opýtaných respondentov.IMG_3774_resize

Slovákov pri príprave na vianočné sviatky najviac stresuje príprava (plánovanie, varenie) 52%, práca navyše a málo času 45%. Výber a nákup darčekov považuje za stresujúce 24% opýtaných mužov i žien. Prieskum potvrdil, že na Vianoce sme veľkorysí a radi si doprajeme – finančné obmedzenia stresujú len 4%.

Najmä cez Vianoce si často pripomíname a dodržiavame rodinné tradície, jemne odlišné podľa regiónov. Napriek tomu až 42% Slovákov túži osláviť Vianoce inak ako zvyčajne a 21% opýtaných tvrdí, že ich oslava Vianoc nie je celkom tradičná.

S kým budú Slováci sláviť tohtoročné vianočné sviatky? S manželom alebo partnerom 55%, s deťmi 49%, s rodinou alebo priateľmi 26%, s rodičmi 46% a so svokrovcami 12%.
Vianoce bez stromčeka a dekorácií si vieme len ťažko predstaviť, ale darčekov nepotrebujeme až tak veľa. Podľa prieskumu spoločnosti Nielsen Slováci radi trávia Vianoce v širokom kruhu najbližších (72%), s vianočným stromčekom (99%), vianočnými dekoráciami (96%), tradičnými vianočnými jedlami (84%), s pár darčekmi (48%). Do kostola cez sviatky prejavilo vôľu ísť 56%. Na otázku, ako by ste najradšej oslávili Vianoce 48% opýtaných odpovedalo, že na výnimočných miestach ako napríklad na pláži či v horách, 39% s rodinou a priateľmi a menej stresu by privítalo 14% opýtaných.

Mnohí muzi radi pomozu

PSYCHOLOGIČKA RADÍ
Vianoce sú pre všetkých, aj pre mamy, partnerky, dcéry, staré mamy. Čo by mohli urobiť pre to, aby si ich užili s radosťou a bez zbytočného stresu? Radí psychologička Silvia Dančiaková.

Vianoce sú časom pokoja a zmieru, hojnosti a veselosti – čas, ktorý si dovolíte naplno vychutnať s tými, ktorých máte radi. Práve čas je tá špeciálna ingrediencia, ktorá robí Vianoce zázračnými. Takže čas je ten pravý dar, ktorý môžete venovať sebe a svojim blízkym. Aby ste ho mali dosť, prípadne aj na rozdávanie, potrebujete ho zorganizovať. Ako na to?

1. Najskôr potrebujete pomerne konkrétny obraz vašich “dokonalých Vianoc“. Venujte aspoň jeden jesenný novembrový podvečer k utvoreniu realistickej predstavy, ako by ste Vianoce chceli prežiť – konkrétne s kým (partner, deti, starí rodičia, teta, priatelia..), kedy (dátumy stretnutí), kde (doma, v reštaurácii, na chate, pri mori..) ako bude vyzerať výzdoba (farby, dekorácie, kvety, stromček..) menu (tradičné domáce, catering, koláče..), ako sa chcete baviť (spontánne, spoločenské hry, charitatívny večierok, tanec, polnočná omša…), dary (nákupy, vlastná tvorba, internet…).

2. Ideálne je všetko si zapísať – spolu s časovým harmonogramom plnenia a postupne už len odfajkovať.

3. Rozhodnite sa, čo konkrétne ako hostiteľky viete, ale hlavne chcete zabezpečiť samé, pretože vás to baví. S čím potrebujete pomôcť a koho oslovíte, pretože viete, že na to bude mať chuť. Niektoré činnosti robíte rady a s ľahkosťou, tie, ktoré medzi ne nepatria, by ste nemali robiť samé.

4. Ak chcete mať na stole dokonalé tvary rovnakých koláčikov, mali by ste sa obrátiť na profesionálov. Ak potrebuje cítiť vôňu kardamónu a medovníkového korenia, môžete si čas, spolu s tými, ktorí o to stoja, vychutnať v kuchyni. Len nezabudnite, že ide o čas, ktorý možno obráti vašu kuchyňu hore nohami.

5. Nikto vám nevezme zamúčené spoločne strávené chvíle pri pečení a varení, ani radosť z upratovania, pretože ste ten čas strávili spolu, či nekonečne dlhý čas obetovaný vyberaniu toho správneho darčeka – pre ten krátky záblesk radosti a prekvapenia v očiach blízkych.
6. Popri všetkých vianočných dobrotách, ktoré nakúpite, doprajte si kopec času pre všetkých, ktorí majú miesto vo vašich srdciach. A práve tento zázračný čas Vianoc zatieni všetky nedokonalosti krivo osadených stromčekov a rozmrvených koláčikov.

-TS 1st CLASS AGENCY – Eva Fúriková-

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články