Connect with us

Koktail

Sneh zmizol, Svrbická snežná stopa sa prekladá

Published

on

Na  sobotu 19. januára bola naplánovaná Svrbická snežná stopa, ktorá sa mala uskutočniť už po tretí raz. Ešte pred pár dňami vyzeralo byť všetko v poriadku, snehu bolo celkom dosť, ale následné oteplenie spravilo svoje a snehová pokrývka zmizla. Organizátori sa tak rozhodli podujatie posunúť o dva týždne a dúfajú, že snehové podmienky sa zlepšia.

„Príroda si tento krát s nami opäť poriadne zahrala a aktuálna situácia snehovej pokrývky v Svrbiciach a na trasách podujatia nie je vyhovujúca na uskutočnenie našej akcie. Preto sa organizačný výbor po zvážení všetkých okolností a predpovedí počasia rozhodol odložiť usporiadanie podujatia 3. ročníka Svrbickej snežnej stopy o dva týždne neskôr, teda na sobotu 2.2.2019 v celom plánovanom rozsahu, s tým, že 3 dni pred  uskutočnením potvrdíme aktuálnosť ponuky. Veľmi nás to mrzí obzvlášť, keď na severe krajiny sa boria s prebytkom snehu a u nás ho je dnes nedostatok. Veríme, že sa situácia zlepší a budeme vás môcť privítať u nás v Svrbiciach o dva týždne,“ hovorí Ladislav Beleščák, predseda organizačného výboru.

Skúsení i menej zdatní záujemcovia z radov širokej verejnosti sa budú môcť v prípade priaznivých podmienok popreháňať na bežkách na 10 km trati s nádhernými vyhliadkami a občerstvovacou stanicou maskota Lojza i absolvovať strojom upravený 2,5 km okruh pre klasický beh i korčuľovanie a tak si môžu vyskúšať, podľa lekárskych odborníkov jeden z najzdravších športov aj úplní začiatočníci.

Advertisement
Hello GPT


Novinkou podujatia bude aj 9 km trasa pešej turistiky z Havrana do Svrbíc, pre čoraz populárnejšiu zimnú severskú chôdzu s paličkami – nordic walking. Tento mladý šport vznikol vo Fínsku v osemdesiatich rokoch keď bežeckí lyžiari pri letnej príprave použili klasické bežecké palice, ktoré sa neskôr zdokonalili na súčasné špeciálne. Toto ľudovo pomenované „paličkovanie“ je mladšou sestrou „bežkovania“, pričom od neho prevzal všetky atribúty prevencie zdravia, keď do aktivity chôdze sa zapája až 90% svalov tela, pričom nastáva odľahčenie až 30% záťaže nôh na svaly horných končatín, chrbtice a hrudníka. Nezanedbateľnou výhodou najmä v zimných podmienkach je aj skutočnosť, že pri pošmyknutí sa paličky slúžia na zabránenie pádu a nordic walking môžeme v zime prevádzkovať aj keď sneh vôbec nenapadne, obdivovať pritom môžeme zimnú prírodu a psychicky regenerovať.

Prezentácia v Kultúrnom dome v Svrbiciach pre 10 km a 2,5 km okruh bude od 9.00 hod. do 11.30 hod. a slávnostný štart tradičného desať kilometrov dlhého okruhu lyžiarskej turistiky bude o 10.00 h v Svrbiciach.

Pripravené sú viaceré novinky

Priaznivci zimnej pešej turistiky budú mať prezentáciu v Reštaurácii na Havrane od 9.30 hod. do 12.00 hod.a slávnostný štart na Havrane o 11.00 h. Nováčikom bude k dispozícii akreditovaná inštruktorka Lea Michalčíková, ktorá im poskytne inštruktáž.

Ďalšou novinkou je požičovňa jazdených bežkárskych setov, ktoré pre záujemcov v obmedzenom množstve organizátori pripravili priamo pred štartom v Kultúrnom dome v Svrbiciach, pričom tieto si môžu objednať vopred telefonicky na čísle 0908/551 161.

Advertisement
Hello GPT

Novinkou je tiež státie pre obytné autá a karavany v Stellplatzi (v kempingovom stanovišti) v Svrbiciach , na ktoré sa môžu milovníci zimného karavaningu prihlásiť na: info@sneznastopa.sk.

Cieľ všetkých trás je situovaný na štadionik pri vykrývači mobilného operátora a odmenou bude diplom, odznak, čaj a omastený chlieb s cibuľou , ktoré si môžete vychutnať pri živej hudbe v neďalekom Kultúrnom dome v Svrbiciach, okolo ktorého je situované i usmernené parkovanie a zastávka mimoriadnej kyvadlovej dopravy označeného autobusu z Piešťan i Hlohovca.

Advertisement
Hello GPT

Organizátorom je združenie MCCC Buď Fit Piešťany a Obec Svrbice s podporou KST Svrbická stopa a DHZ Svrbice.

Bližšie info získate aj na FB stránke podujatia, alebo kontaktujte predsedu organizačného výboru – Ladislav Beleščák, info@sneznastopa.sk, tel:0917/552753.

Advertisement
Hello GPT

TS/red Ilustr. foto: Snowca

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články