Posledná rozlúčka s čestným občanom Piešťan, hercom a divadelným pedagógom Jurajom Slezáčkom sa konala v piatok 12. augusta v Bratislave. Okrem hereckých kolegov sa ceremónie v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava zúčastnili viacerí Piešťanci – jeho spolužiaci, priatelia a svojich zástupcov malo na obrade v bratislavskom krematóriu Mariannum aj Mesto Piešťany a Dom umenia. Jedným z účastníkov bol tiež dlhoročný priateľ zosnulého, kultúrna osobnosť mesta, Kornel Duffek, ktorý takto sformuloval osobnú spomienku na Juraja Slezáčka, na základe požiadavky Piešťanského týždňa a súhlasil s jej zverejnením aj pre PNky.

20160812_143441_Burst07
Správa o úmrtí skvelého herca a človeka, veľkého milovníka Piešťan, Juraja Slezáčka nebola pre mňa celkom nečakaná, ale aj tak sa ma hlboko dotkla. Hneď som začrel do spomienok. Pamätám si ho ešte ako malého chlapca. Neraz pribehol za svojou matkou, ktorá ma pripravovala na štátne konzervatórium, do hudobnej školy, aby sa s ňou podelil o svoje čerstvé zážitky. Zvyčajne ho ponúkla na cestu bonbónom z krabičky v skrini. Ani ja som potom nevyšiel naprázdno. Po jeho nástupe do Činoherného súboru SND sme sa málo stretávali. Informácie o ňom sa mi dostávali prostredníctvom jeho otca Júliusa, ktorého ešte aj po deväťdesiatke bolo možné stretnúť na piešťanskom korze.

Čím bol Juraj starší, tým viac navštevoval s manželkou Jelkou Piešťany. Vždy mi vravieval, ze tu si najlepšie oddýchne. Nakoniec si tu kúpili aj byt. Nachádzal sa neďaleko vinotéky, kde si tak rád posedel.

Pri príprave osláv 895. výročia prvej písomnej zmienky o Piešťanoch v roku 2008 som v Kultúrnej a názvoslovnej komisii Mestského zastupiteľstva podal návrh, aby mu bolo udelené čestné občianstvo mesta Piešťany. Návrh bez pripomienok prešiel aj v mestskom parlamente. Juraj si veľmi vážil toto ocenenie. Ani raz nechýbal na každoročnom otváraní kúpeľnej sezóny či iných významných kultúrnospoločenských podujatiach mesta, hoci v tom čase mal mimoriadne nabitý program a jeho popularita kulminovala. Na televízne obrazovky sa dostal denný seriál Panelák! 

slezKeď som pripravoval letné číslo Revue Piešťany 2014, tak som tam veľmi chcel mať na obálke práve Juraja Slezáčka aj s jeho verným spoločníkom Klorkom. Fototermín mi pomohol dojednať jeho spolužiak a najbližší priateľ Juraj Staško. Stretli sme sa 24. apríla na pešej zóne. Vzniklo asi 10 záberov, z ktorých ten najlepší sa zaskvel na obálke. Bola to asi posledná príležitosť. Onedlho sa uňho prejavili príznaky zákernej choroby. Medzi liečebnými procedúrami si však Juraj stále našiel čas na mesto, ku ktorému mal vrúcny vzťah.

V seriáli Panelák už nemohol pokračovať. Preto scenárista vymyslel, že prof. Blichár, ktorého hral, odletel do Austrálie. Žiaľ, teraz je už jasné, že odletel oveľa ďalej. Veľmi nám bude chýbať – kolegom, kultúrnej obci i jeho priateľom. A predovšetkým manželke Jelke.

Kornel Duffek

Juraj Slezáček zomrel vo veku 73 rokov v piatok 5. augusta v Piešťanoch, v meste, ktoré mu prirástlo k srdcu a často rád tu trávil voľné chvíle. Česť jeho pamiatke!

-ad, Kornel Duffek-, foto: T. Hudcovič, A. Drahovská, www.piestany.sk

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972