Connect with us

Koktail

S čerstvými šťavami zdravo a vitálne – 3. časť DETOXIKÁCIA ORGANIZMU SUROVÝMI ŠŤAVAMI

Published

on

Detoxikácia nie je žiadnou módnou záležitosťou. Je najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť pre svoje zdravie. O tom, že človek prečisťoval svoje telo, existujú záznamy už z dôb pred našim letopočtom. Očiste tela napr. formou rôznych  tradičných pôstov prikladá veľký význam nielen kresťanstvo, ale všetky náboženstvá na celom svete. A nejde len o náboženské dôvody, pretože týmto spôsobom sa zvyšuje schopnosť koncentrácie i meditácie. Ale aj v modernej medicíne sa detoxikačný program stal neodeliteľnou súčasťou liečby návykových ochorení, ktorých cieľom je napr. odpútať pacientov od alkoholu a drog.

Detoxikácia je v podstate úplne jednoduchý a prirodzený proces, ktorý môže prebiehať aj v pohodlnom prostredí vášho domova.

Vnútorná očista

Ak je pre väčšinu z nás čistý zovňajšok tak životne dôležitý, nemali by sme sa presvedčiť, či aj naše „útroby“ sú aspoň trochu prečistené? Práve stav našich vnútorných orgánov určuje, či prežijeme dlhý život v plnom zdraví. Dobrý zdravotný stav vnútorných orgánov sa pozitivne prejaví aj na našej pleti, vlasoch, nechtoch a očiach.

Prečo potrebujeme detoxikáciu

[singlepic id=27309 w=320 h=240 float=left]Potraviny, ktoré prijímame, nevyvážený jedálny lístok, množstvo alkoholu, fajčenia stres, znečistený vzduch i voda, podporujú hromadenie toxínov v našom tele. Rôzne ochorenia, únava, kožné škvrny, vlasy bez lesku, zvednutá pleť a matný pohľad nám signalizujú, že náš metabolizmus nie je v poriadku. Náš prepracovaný organizmus si potrebuje odpočinúť, odstraniť toxíny a nabrať nové sily.

Detoxikačný program založený na konzumácii prírodných štiav nám pomôže očistiť krv a tkanivá od toxínov. Surové ovocné a zeleninové šťavy sú efektívne najmä pri prečisťovaní zažívacieho ústrojenstva a najdôležitejších vylučovacích orgánov – pečene, obličiek, tráviacich orgánov a hrubého červa !

Okrem detoxikačných schopností sú čerstvé šťavy jedinečným zdrojom enzýmov, vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré nie sú pre ľudský organizmus ničím nahraditeľné. Tieto šťavy sú  ľahko stráviteľné a preto nezaťažujú žalúdok a črevá. Obsahujú naopak  veľa enzýmov, ktoré podporujú ich zdravú činnosť.

Ďaľšou dôležitou detoxikačnou vlastnosťou čerstvých štiav je ich zásaditý efekt. Ako všetky živé organizmy aj ľudské telo má pH hodnotu pohybujúcu sa na rozhraní kyslosti a zásaditosti. Mala by byť skôr zásaditá ako kyslá, ale organizmy mnohých z nás sú prekyslené následkom konzumácie veľkého množstva bielkovín, sladkostí, tučnej a upravovanej stravy.

Surové šťavy pomáhajú stabilizovať správnu pH rovnováhu !

Aký detoxikačný program si zvoliť?

            Doporučujeme dva detoxikačné plány :

a/ Jednodenný program, ktorý trvá 24 hodín a je podmienený pôstom, tj. žiadna strava len tekutiny,

b/ týždňový program, počas ktorého sa konzumujú iba čisté šťavy a prírodné potraviny.

Detoxikačný proces sa môže zintenzívniť napr.saunou, rôznymi druhmi masáži…

S detoxikáciou sa začína najlepšie cez víkend alebo vo voľný deň. Ak sa rozhodnete pre týždennú kúru, budete si musieť nakúpit a pripraviť potraviny, ktoré bežne nekupujete, ale nenechajte sa odradiť – výsledok stojí za to ![singlepic id=27310 w=320 h=240 float=right]

Ako sa pripraviť ?

Skôr ako začnete s detoxikačným programom, je vhodné aspoň čiastočne pripraviť svoje telo na túto zmenu, aby ste nespôsobili svojmu zažívaciemu systému veľký šok. Jedzte viacej čerstvého ovocia a zeleniny – môže byť aj uvarená nad parou alebo dusená, nelúpanú ryžu, celozrnné cestoviny a chlieb, strukoviny a obilné klíčky.

Čomu sa vyhnúť ?

Počas obidvoch detoxikačných programov sa vyhnite cigaretám, pivu, alkoholu, čaju – okrem zeleného, ďalej  káve, mliečnym výrobkom, čokoláde, cukru, mäsu, rybám a koreniu.

Ako často detoxikáciu robiť ?

Ak trpíte na nejaké chronické ochorenia alebo vám detoxikácia robí skutočne dobre, môžete vykonávať jednodennú kúru každý týždeň,  ale častejšie už nie. Aj keď je prečistenie šťavami blahodarné, netreba to spočiatku preháňať. Týždenný program môžete praktikovať 2 – 4 krát ročne s časovými odstupmi.

Telesná námaha pri detoxikácii by mala byť mierna, vyhnite sa vyčerpávajúcim športom, ťažkej fyzickej práci a súťažiam.

Prednosti prírodných štiav

Čerstvo pripravené prírodné šťavy majú niekoľko výhod pred čistou vodou. Predovšetkým obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, súčasne poskytujú organizmu dostatok energie. V porovnaní s priemyslovými džúsmi obsahujú domáce šťavy oveľa viacej živín, naopak priemyselný výrobný proces takmer vždy likviduje enzýmy a do značnej miery aj vitamíny a minerály.  V čerstvých šťávách naopak nie sú žiadne prísady, zlými sú sladidlá, príchute, farbivá a konzervačné látky.

V jednodennom rozpise štiav klademe dôraz na šťavy z ovocia a až pri týždňovej terapii ich kombinujeme so zeleninovými šťavami.

Najlepšie čistiace ovocné šťavy

Ananás, broskyňa, citrón, dyňa, grapefruit, hrozno, hruška, jablko, jahody, limeta, mango, melón, papája, pomaranč, atď….

Najlepšie čistiace zeleninové šťavy

Cvikla, mrkva, špenát, uhorka, zeler stopkatý, žerucha, atď…

Odporúčané doplnkové procedúry

Masáže, soľná masáž, aromatická masáž, kúpeľ s teplými soľami, sauna, výplach hrubého červa-črevná sprcha.

Spracovala : Mária Šandorová – Lama bioinštitút,s.r.o.

Čítajte tiež: 

S čerstvými šťavami zdravo a vitálne !

 

S čerstvými šťavami zdravo a vitálne – 2. časť

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články