Už nadchádzajúcu sobotu 29. júla sa v areáli futbalového klubu PFK Piešťany uskutoční športovo-integračná akcia pre deti aj dospelých, pre zdravých aj hendikepovaných – Ruka v ruke.

Účasť prisľúbilo viacero reprezentantov i paralympionikov. Akcia Ruka v ruke začína od 9.00 hod. slávnostným uvítaním a autogramiádou športovcov, ktorá potrvá do 10.00 hod. Potom zdraví športovci ruka v ruke s hendikepovanými ukážu, čo všetko sa dá so športom zažiť a že v športe hranice neexistujú.

Cieľom akcie je vzbudiť povedomie o hendikepovaných ľuďoch prostredníctvom športových aktivít hlavne medzi deťmi. Pre deti sú nachystané štyri zóny, kde si budú môcť zasúťažiť. Aby si mohli vyskúšať, aké je to byť hendikepovaným, v niektorých hrách sa im sťažia podmienky. Rovnako si budú môcť vyskúšať rôzne športy, ktorých aktivity pripravia niektoré športové kluby z Piešťan. Tie deti, ktoré prejdú všetkými zónami čaká malý darček.

Rodičom pomôže so starostlivosťou o ich hendikepované ratolesti tím dobrovoľníkov. Pre rodiny sú pripravené odborné prednášky, či inak špecializované aktivity vrátane lekárskej poradne.

Keďže deti prídu s rodičmi, zrodil sa aj nápad, ako pribrať do spolupráce ďalšiu skupinu piešťanských nadšencov. Sú to mladí ľudia, ktorí už po niekoľkýkrát pripravujú Športové dni v Piešťanoch len kúsok od futbalového štadióna. Tí sa zase postarajú o zábavu rodičom, ukážu im pohyb každého druhu, ktorý sa v Piešťanoch ponúka. Ich akcia je ideálna pre športových nadšencov, ale aj pre tých, ktorí nevedia, kde začať a chcú nabrať inšpiráciu pre zdravý životný štýl. Pripravili dokonca aj jedno stanovište pre našich súťažiacich.

A viete ako prišlo k spolupráci FK Piešťany a ADELI Medical Centra? Hľadaj za tým jednu drobučké žieňa a jej otca Mira Béreša: „Po tom, ako sa mi narodila dcéra s raritným genetickým syndrómom, zmenili sa aj moje hodnoty. Preto vďaka nej vznikol slovenský portál o genetických syndrómoch (genetickesyndromy.sk). Spolu s miestnym futbalovým klubom a ADELI Medical Centrom sme prichystali prvý ročník integračnej športovo-rodinnej akcie Ruka v ruke. Keďže dcéra nemá vyvinuté ruky, často sa najmä u dospelých stretávam so „zazeraním“. Síce v ich očiach vidím plno otázok, nikdy sa však nepýtajú. Záujem dávať otázky majú najmä malé deti, ktoré nám dospelým môžu byť mnohokrát vzorom. Je preto dôležité, aby sa deti, zdravé i hendikepované, stretávali už v mladom veku. Takáto integrácia či priateľstvá môžu predísť výsmechom či dokonca šikane v školách, s ktorými sa hendikepovaní niekedy stretávajú. Športové osobnosti prilákajú mnoho ľudí, paralympionici môžu inšpirovať a posúvať nepoznané limity hendikepovaných. Na prvý ročník akcie Ruka v ruke sa veľmi teším a verím, že sa vytvorí veľa priateľstiev nielen medzi deťmi, ale aj rodičmi.“
V rovnaký deň sa v Bratislave a v Piešťanoch stretnú najlepší basketbalisti Európy v kategórií do 18 rokov. O titul európskeho šampióna budú bojovať v piešťanskej Diplomat aréne a bratislavskej HANT Aréne. Úvodný zápas v Piešťanoch od 13,30 hod. odohrajú Ukrajina – Taliansko. Vstup do 15 rokov je zdarma. Rovnako, ako viaceré športové kluby v Piešťanoch, aj Basketbalový Klub Mládeže Piešťany so svojimi Čajočkami pripravil aktivity a hry pre účastníkov podujatia Ruka v ruke, ktorými budú propagovať aj ME 18 chlapcov v basketbale.

Pre všetkých návštevníkov tiež bude pripravená lekárska poradňa a dobrovoľníci z občianskeho združenia Nepočujúce dieťa vás v ich zóne naučia zopár posunkov.

Tak príď už 29. júla do priestorov futbalového štadióna a mestského parku v Piešťanoch, kde si ruka v ruke všetci spolu zašportujeme.

red/TS Adeli Medical Centrum, Nadácia Adeli

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972