Connect with us

Koktail

Rodičov spojil Európsky týždeň nosenia detí

Published

on

Stále ťa nosím“ bolo mottom prvého ročníka Európskeho týždňa nosenia detí Nosiaci rodičia z celej Európy oslávili v dňoch 8. až 14. mája prvý ročník Európskeho týždňa nosenia detí. Viac ako 37 slovenských miest a zároveň vyše 26 krajín po celej Európe sa zapojilo do prvého ročníka tohto podujatia, aby tak spoločne vytvorili európsku komunitu nosiacich rodičov. Piešťany boli súčasťou.

Motto prvého ročníka ETND „Stále ťa nosím“ (I carry you always) odzrkadľuje životný štýl a postoj rodičov, pre ktorých je nosenie neoddeliteľnou súčasťou bežného života. Sme preto radi, že aj Slovensko a aj Piešťany sa zapojili do prvého ročníka ETND 2017. Cieľom bolo poukázať na výhody nosenia a jeho prospešnosť nie len pre dieťa, ale aj pre rodičov a celú rodinu. Vytvoriť tak informačný, edukačný a podporný priestor pre všetkých priaznivcov ergonomického nosenia.

„Účasť nás veľmi potešila a ukázala nám, že sa oplatí organizovať takéto podujatie aj tu v Piešťanoch! Tešíme sa, že k nám pribudli nové mamičky! Radi sme vás stretli a spoznali. Je vidieť, že je nosenie stále populárnejšie a stále viac rodičov si uvedomuje jeho výhody,“ hodnotí Veronika Smininová, hlavná organizátorka, prvý ročník ETND v Piešťanoch.

V Piešťanoch ETND 2017 odštartovalo cvičením a salsou s deťmi v nosičoch a šatkách, ktoré sa konalo v stredu 10.5.2017. Účasť bola výborná, asi 12 mamičiek si užilo kúsok tanca a športu. Cvičenie bolo plné pozitívnej energie a mamičky si nielen posilnili ich telá, ale sa aj dobili úžasnou náladou. „Je to pre maminky niečo nové, tak snáď im ten záujem vydrží čo najdlhšie,“ teší sa Veronika Smininová. Cvičenie môžete i naďalej pravidelne navštevovať každú stredu doobeda.

Vo štvrtok, 11. mája sa konala podporná skupina v materskom centre Úsmev, kde bol prezentovaný aj tovar jedného e-shopu, ktorý priniesol nosiče a šatky. Mamičky si vyskúšali rôzne modely, aby vedeli, čo im najlepšie sadne. Podpornej skupiny sa zúčastnilo 15 mamičiek aj s ich deťmi.

V piatok sa celý Európsky týždeň nosenia detí zavŕšil výstupom na Červenú vežu. Nosiace mamičky neodradil ani dážď, ktorý skončil 30 minút pred výstupom. Bola to jedna z príležitostí, kde sa mohli zapojiť celé rodiny a tak spoznať aj oteckov, sesternice, sestry, bratov a iných príbuzných a známych nosiacich mamičiek a ich detičiek. Výstupu sa zúčastnilo 15 mamičiek plus ďalší rodinní príslušníci. „Výstup nám takmer prekazil dážď. Ale som rada, že to neodradilo mami, otcov a celé rodiny od toho, stráviť čas v prírode,“ hodnotí Veronika Smininová.

„Zároveň by sme sa Vám chceli poďakovať za priazeň, ktorú ste nám venovali počas celého týždňa. Ďakujeme aj sponzorom, vďaka ktorým sme sa mohli pripojiť k oslave nosenia v celej Európe,“ dodáva na záver Veronika Smininová.

Dúfame, že sa v takomto počte, či dokonca vyššom, uvidíme aj v októbri počas Medzinárodného týždňa nosenia detí.

Viac informácií nájdete na Facebookovských stránkach „Nosíme v Piešťanoch“ alebo „ETND – Európsky týždeň nosenia detí v Piešťanoch“.

Vedeli ste že…
Nosiace mamičky sú označené stužkou, v Piešťanoch zväčša tmavo modrou s bielymi bodkami? Sú tak označené aj keď zrovna svoje dieťatko nemajú v šatke, alebo ergonomickom nosiči, aby sa navzájom spoznali. Môžete sa im kľudne prihovoriť, ak vás tématika nosenia detí zaujíma a radi Vám poskytnú informácie, ktoré vás zaujímajú, alebo ich cenné rady a skúsenosti.

Príbehy zo sveta nosiacich mamičiek v Piešťanoch
„Moja dcérka Viktória má 1 rok a 4 mesiace. Je moje prvé dieťa a skúsenosti s nosením som predtým nemala. Dcérku nosím od jej 3 mesiacov v Zumbucce a zatiaľ len vpredu. Nosíme sa pri varení, upratovaní, keď nás hnevali zúbky, doma spolu tancujeme a cvičíme, nosíme sa na výletoch aj na nákupoch. Chodíme cvičiť medzi ostatné nosiace mamičky a práve tam sa dcérke nosenie tak zapáčilo, že aj doma mi tak chcela zaspávať. Takže som dcérku dala do Zumbuccy, pustila hudbu a začala som robiť drepy a cvičiť. Absolvovali sme to 3x denne asi 30 minút nevýhoda? Ako pre koho, teraz Viki zaspáva sama v postieľke a ja som v tom období pekne schudla a v nosení pokračujem . Dokonca sme sa nosili aj na svadbe a pri tom všetkom nosení som mala stále voľné ruky a dcérku pri sebe . Na svadbe mi nechcela z toho zhonu a stresu zaspať a práve vtedy mi nosenie pomohlo a Viki mi pekne zaspinkala.“ Píše Martina Pišná.

„K noseniu sme sa dostali úplne náhodou, kamoška si vychvaľovala mamičky na podporke nosenia a ja som bola ešte tehotná. Tak som začala čítať o nosení, ako viazať šatku a aké sú medzi nimi rozdiely… Odradilo ma to, lebo mi to prišlo strašne zdĺhavé a že by som so šatkou kúty vymietla. Tak som na to zabudla a keď mal syn 3 mesiace som dostala náhodou po nosič. Úplný zázrak, malého prestalo bolievať bruško, pokojnejšie spinkal… Kým sme si kúpili svoj vlastný nosič, mamičky nám vyšli v ústrety a požičali nám svoje, aby sme prišli na to, ktorý nám vyhovuje. Teraz máme Lenka Carrier , už druhú veľkosť a malý inak nezaspáva. Pomohol pri zúbkoch, soplíkoch, teplotách… ale aj bežne cez deň . Vrelo odporúčam .Malý má teraz 8 mesiacov.“ Píše Katka Hodošková.

„Mám dve deti syna Alexa (3 roky) a dcérku Tiffany (6 mesiacov). Syna som nosievala v klokanke keď bol menší. Z toho ma vždy fest bolieval chrbát a časom sa to horšilo. Keď som otehotnela druhý krát natrafila som na zdravé nosenie. Vyhrala som v súťaži moju prvú elastickú šatku. Nosenie som si obľúbila. Chrbtica sa mi nosením dokonca upravuje a už ma ani tak nebolí. Dokonca som nemusela malej rozťahovať kĺbiky na nožičkách. Nosením ich má ukážkové, tak aj zo zdravotného hľadiska pre dcérku nosenie je prospešné. Nosenie mi dosť aj pomáha keď idem na nákupy alebo niekam do mesta. Keďže môj syn je ješitný a lieta kade tade nedá sa s nim nikam isť bez kočíka. Tak malá do šatky a syn do kočíka a ideme. Blízkosť s dcérkou si užívam, mám ju stále pri srdiečku a vytvárame si medzi nami krásne puto.

Keď mala Tiffany 4 mesiace som si zadovážila pevnú šatku a tá je ešte úžasnejšia. Nosenie proste milujem. Nosíme sa stále a vidno že dcérka je pri mne veľmi spokojná. Na záver dám malú pikošku z autobusu. Keď som nastupovala do autobusu dve tetičky si hneď šuškali „Chúďa asi nemá na kočík“ (doma kočík máme vážne pekný no nepoužívame iba občas) „to dieťa ani dýchať nemôže určite. To sú tie novodobé biomatky.“ Nie, nie som novodobá biomatka. Ja len milujem svoju dcérku a robím pre ňu všetko dobre. Aj Alex vie čo je dobré… veľa krát príde za mnou, donesie mi šatku a hovorí „mama hopa“ , píše Natália Machovičová

„Ja som objavila nosenie až pri tretom dieťati. Prvé dve som párkrát skúšala v klokanke, ale ma z nej bolel chrbát a deti tam nevydržali dlhšie ako 10 minút, aj im to vadilo. Tak som na nosenie úplne zabudla. Až v tretom tehotenstve sa ku mne dostali informácie o ergonomickom nosení. Naučila som sa viazať do šatky už pred pôrodom a nosila som maličkú už od druhého týždňa. Neviem si nosenie vynachváliť a odporúčam každému koho stretnem. Pomáha pri nepokojnom bábätku, pri chorobách, na výletoch, v akomkoľvek cudzom prostredí, na uspávanie atd.“ píše Markéta Vartíková.

-Tatiana Nevolná/Foto: Veronika Smininová, archív-

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články