Koktail

Preteky v orbe ukázali silu koní

By 3. októbra 2013No Comments

K furmanský pretekom, ktoré sa v obci Podolí konajú každé leto, pribudla ďalšia tradícia. V poslednú septembrovú sobotu sa tamojším futbalovým štadiónom stretli furmani z celého Slovenska, aby si zmerali sily v orbe. Okrem konských záprahov súťažili aj domáce malotraktory.

Či už v montérkach alebo v slušivom kovbojskom oblečení – všetkých na prvý pohľad spájala spoločná vášeň, ktorou je chov koní. Tieto úctyhodné zvieratá ľudia čoraz menej často využívajú na prácu v poľnohospodárstve a pritom sú spoľahlivejšie a ekologickejšie ako všetky moderné stroje. Cieľom pretekov v orbe bolo ukázať verejnosti obrábanie pôdy spôsobom, aký bol ešte začiatkom minulého storočia na Slovensku bežný a dnes by sa mohol „do módy“ dostať zas.

V orbe s dvojzáprahom bol nakoniec podľa odbornej poroty najlepší Viliam Hodulík z Chocholnej Velčíc. Na druhom mieste skončil Jozef Halás z Podolia a tretí bol Jozef Palcút z Častkoviec.
Medzi súťažiacimi  v orbe s malotraktorom domácej výroby sa stal víťazom Marian Čechvala z Podolia, druhý skončil Ján Ješko z Maduníc a tretí Miloš Čechvala z Podolia.

Viac fotografií z podujatia nájdete tu.

[nggallery id=2542]

Foto: podolie.sk

REKLAMA

ijav-ucto

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972