Koktail

Po stopách M. R. Štefánika

By 7. júla 20138 júla, 2013No Comments

Z Piešťan máme na dosah turistickú trasu, ktorá poteší milovníkov prírody aj histórie. Počas jedného popoludnia môžu aj málo zdatní turisti prejsť z Brezovej pod Bradlom na Prašník. Zažijú na nej výhľady na Myjavskú pahorkatinu a navštívia všetky dôležité miesta spojené s osobnosťou Milana Rastislava Štefánika.

Z piešťanskej stanice chodí do Brezovej pod Bradlom niekoľko spojov, ten o 11.30 h premáva každý deň, vrátane víkendov. Vo východiskovom bode túry, ktorú sme absolvovali v nedeľu 30. júna, je tento spoj o 12.30 h. Najmä v lete majú preto turisti dostatok času prejsť približne 16 km na Prašník a odtiaľ chytiť jeden z večerných autobusov do Piešťan.

Na stanici v Brezovej sme nenašli tabuľu, ktorá by turistov nasmerovala na červenú značku vedúcu na Mohylu M. R. Štefánika. Čudovali sme sa, že nám nevedeli poradiť ani miestni. Jediná trasa podľa nich vedie okolo hlavnej cesty a s orientáciou majú pomáhať smerové tabule pre motorizovaných návštevníkov tejto národnej kultúrnej pamiatky.

[singlepic id=44910 w=520 h=340 float=center]

 

Asi po 3,5 km chôdze sme to teda riskli a odbočili ne lesnú cestu. Potom to už netrvalo dlho a narazili sme na domy, ktoré sú súčasťou kopaničiarskej samoty Končiny. Tam sme natrafili na červenú značku, ktorá nás spoľahlivo doviedla do nášho prvého cieľa.

[singlepic id=44911 w=520 h=340 float=center]

 

Pod Mohylou funguje reštaurácia, kde sa môžu turisti občerstviť. Z pamätníka postaveného podľa projektu architekta Dušana Jurkoviča je perfektný výhľad na celé okolie, vrátane našej ďalšej zastávky – Košarísk.

Z Mohyli sa tam ľahko dostanete po zelenej a žltej turistickej trase. Je to cesta, kadiaľ na Bradlo chodieval obdivovať hviezdy mladý Milan Rastislav, vďaka čomu sa stal významným astronómom a precestoval celý svet.

[singlepic id=44913 w=520 h=340 float=center]

 

V obci stojí okrem jeho rodného domu aj nový pamätník – maketa ďalekohľadu, ktorý sám zhotovil na Vava´u v juhozápadnom Pacifiku v roku 1911 a dokumentoval pomocou neho zatmenie Slnka.

Ak chcete navštíviť aj múzeum, musíte prísť najneskôr o 15.30 h, my sme to bohužiaľ nestihli. Každú prvú nedeľu v mesiaci je tam vstup zdarma (po návrate do Piešťan treba vidieť aj expozíciu venovanú Štefánikovi v Balneologickom múzeu, obsahuje niekoľko vzácnych artefaktov z jeho dobrodružného života).

[singlepic id=44916 w=520 h=340 float=center]

 

Trasa na Prašník potom vedie okolo cintorína po žltej, neskôr lesom po modrej. Pri hlavnej ceste sa stratí, ale to je už na dosah obec, ktorá bolo do roku 1958 súčasťou Vrbového. Trasu našej cesty si môžete stiahnuť vo formáte .csv tu.

Ak sa chcete o kopaničiarskom regióne dozvedieť viac navštívte web stránku miestnej akčnej skupiny, ktorá je fungujúcou obdobou Rezortu Piešťany. Môžete si pozrieť aj prezentačný film natočený zásluhou členov tejto organizácie:

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=uNQ-zBZZ-Hg[/youtube] [nggallery id=2385]

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972