Connect with us

Koktail

Plesová sezóna odštartovala, plesať sa bude aj v Piešťanoch

Published

on

Piešťany zažijú i tento rok viaceré plesy, pričom niektoré budú tematické, iné zase noblesné, každý z nich však ponúkne pestrý program. Najbližšie, už v sobotu 14. januára, sa koná 2. Reprezentačný ples Inštitútu fyzioterapie a balneoterapie a liečebnej rehabiltácie UCM Trnava, ktorý prebehne v honosných priestoroch Kursalonu. Okrem nižšie spomínaných podujatí je na pláne aj 6. Fašiangový bál v hoteli Thermia palace s tématikou „Z rozprávky do rozprávky“ a tiež Ples lekárov, po upresnení organizátormi informácie o nich doplníme. Ak sme vaše podujatie náhodou nespomenuli, určite nás neváhajte kontaktovať pomocou e-mailu na adrese redakcia@pnky.sk.

Plesová sezóna 2017 v Piešťanoch:

Sobota 14. január
2. Reprezentačný ples IFLBR (Inštitút fyzioterapie a balneoterapie a liečebnej rehabiltácie UCM Trnava)
Kursalon 19.00 hod.
Vstup na pozvánky

Sobota 28. január
Charitatívny ples 2017
slide_plesKursalon 18.00 hod.
V programe vystúpi Barbora Rakovská, Pavol Bartovic a Impressions, The PASTELS, Kmeťoband.
Večera, švédske stoly, tombola
Informácie 0907 521 712, 0915 775 744
Cena: 55 eur

Sobota 28. január
IV. Fašiangová plesanica Krakovany

poster

Súkromné etnografické múzeum, ZA KRAKOVSKÚ BRÁNU, Dolná 80/41, Krakovany
V programe vystúpi ľudová hudba Petra Obucha a skupina Tenor z Malaciek.
Večera a bohaté občerstvenie
Informácie a predaj vstupeniek 0904965821
Cena: 8 eur

Sobota 4. február
9. Športový ples TJ Šterusy
poster (2)Kultúrny dom Šterusy od 15.00 hod.
7. ročník športového plesu
Tombola, večera, švédske stoly, večerný program.
Cena: 20 eur

Piatok 10. február
32. reprezentačný záhradnícky ples

SZáŠStrednej odborná škola záhradnícka v Piešťanoch od 19.30 hod.
Do tanca hrá hudobná skupina DISK
Večera, káva, zákusok, minerálka, víno, slané pečivo, kapustnica, darček pre partnerku, program, tombola.
Informácie 0903 226 316
Cena: 30 eur

Piatok 10. február
Ples lekárov
Kursalon od 19.00 hod.
V programe vystúpi speváčka Kristína a chýbať nebude ani tombola.
Informácie 0907 287 259

Piatok 10. február
Školský ples
Reštaurácii SEMAFOR od 19.00 hod.
Jubilejný 10. ročník plesu, ktorý organizuje CSŠ Piešťany a farnosť sv. Štefana v Piešťanoch.
Do tanca hrá hudobná skupina QUATRO.
Cena: 30 eur
Lístky možno zakúpiť do 1.februára 2017
Informácie: 0918 831 277

Sobota 11. február
XIII. Školský ples gymnáziajbmaginaGymnázium J. B. Magina Vrbové
Lístky si môžete zakúpiť na sekretariáte školy.
Informácie 033/779 14 95

Piatok 17. február
Poľovnícky ples 2017
Jubilejný 20. ročník podujatia
Kursalon od 19.00 hod
Informácie 0905 233 649

Sobota 18. február
1. Oscarový ples
plagat na plesKD Krakovany
Hrá skupina Tenor, v cene vstupného prípitok, večera, nápoje.
Cena: 25 eur
Vstupenky a informácie: 0904965821, matoni.production@gmail.com

Sobota 25. február
3. Kubánsky ples v Piešťanoch
III Plagat kubansky plesHotel park od 19.00 hod
Usporiadateľom plesu je Emeterio Rigondeaux Pérez, kubánsky tanečník latino DJ a inštruktor salsy, reggaetonu i ďalších tanečných štýlov.
V programe vystúpi kubánska kapela „Presion Cubana“ pôsobiaca vo Viedni, DJ Edgar Salazar, tanečné vystúpeni predvedú Sangre Nueva, Mário Lopez Dance Company a La Portella. Tanečné animácie s Emeteriom a Niurkou, videoprojekcia počas celého večera s tematikou CUBA.
Oblečenie spoločenské, pohodlné, tanečné oblečenie, nie je nutný smoking ani dlhá róba.
V cene vstupenky je aperitív, predjedlo, 2x večera, voda, dezert, samostatná miestnosť na prezliekanie, bezplatné parkovanie na hotelovom parkovisku, stoly až pre 8 osôb.
Informácie a rezervácia vstupeniek 0915 336 772, salsapn@gmail.com
Cena: 50 eur

10410837_940176715993516_6784688911783458188_n (1)

Sobota 25. február
Obecný ples v Sokolovciachplagat ples retro elegant_resize
Kultúrny dom Sokolovce
O program sa postarajú brušné tanečnice SHAMS a svoje tanečné umenie predvedie aj Salsa Vision – Lucia (SK) s tanečným partnerom Sashom (D), ktorí vystúpia s ukážkami salsy, bachaty i kizomby. Počas večera si môžete s nimi vyskúšať základy týchto tancov pri animáciách. O hudbu sa postará DJ Minoxi.
Prípitok, večera, víno, chuťovky a tombola.
Cena: 10 eur, lístky je možné zakúpiť na obecnom úrade Sokolovce
Informácie 0907 704 271; 033/ 773 71 30

-lt/Zdroj: Usporiadatelia plesov/Foto: archív, Kubánsky ples-

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články