Druhá kategória literárnej súťaže Piešťany očami detí, ktorú pravidelne organizuje Mesto Piešťany obsahovala práce žiakov základných škôl od VII. do IX. ročníka. Deviatak Martin Bánik skončil ako druhý, jeho príspevok prinášame v pôvodnej podobe (bez redakčných úprav).  

 

Piešťany, ako ich málokto pozná

Každý pozná výstavné ulice piešťanských kúpeľov, luxusné liečebné domy a hotely, ale Piešťany, to nie sú len lákadlá z turistických príručiek. Keď sa leto pominie, turisti z arabských krajín sa postupne vytratia, pešia zóna osirie, Piešťany zdanlivo upadajú do zimného spánku. No niekedy zima prinesie nečakané prekvapenie. Širokým údolím zafúka severák…

Raz v zime fúkal, fúkal, až sa naša Sĺňava premenila na obrovské ľadové pole. Slnko sa odrážalo ako v širokom zrkadle. Zdalo sa, že ľad nemá konca-kraja. Chvíľku nám trvalo, kým sme nabrali odvahu vstúpiť na priezračnú plochu. No potom sme s úžasom zistili, že ľad je taký pevný, že by uniesol snáď i ľadového medveďa. Na korčuliach sme sa ľahučko niesli do diaľky.

Ako jediní sme opustili zátoku a vydali sme sa na Vtáčí ostrov. Rýchlo sme sa blížili, ale zrazu čakal biely ľad pod nami strašidelne praskať. Naplnilo nás to obavami. Nikde sme nevideli vodu ani puklinu. Pokračovali sme ďalej. Celý čas hladina tajuplne praskala. To sa len hrubé vrstvy ľadu občas treli o seba.

Nakoniec sme úspešne dosiahli breh tajomného Vtáčieho ostrova, ktorý sme poznali len z diaľky. Ostrov bol teraz pustý, akoby zamrzol v čase. Hniezda čajok boli opustené, len steblá trstín viali v mrazivom vetre. Sĺňava vyzerala ako nekonečné ligotavo biele more. Keď sme sa vracali, už zachádzalo za obzor, až kým sa nedotklo ľadovej plochy.

Myslím, že na ten čarovný výlet nikdy nezabudnem. Ktovie kedy sa ešte naskytne takáto príležitosť. Veru, Piešťany, to nie sú len kúpaliská zaliate slnkom.

Martin Bánik, 9. A, Základná škola F. E. Scherera, foto: T. Hudcovič – archív PNky

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972