Prvý októbrový týždeň oslavovali nosiaci rodičia z celého sveta radosť z nosenia svojich detičiek na počesť Medzinárodného týždňa nosenia detí. Na Slovensku sa podujatie konalo už po štvrtý krát, Piešťany sa však pridali premiérovo. Do tohto ročníka sa zapojilo doposiaľ rekordných 50 miest z celého Slovenska a dokonca aj maminy žijúce v Írsku. 

nosenie (9)

Medzinárodný týždeň nosenia detí v Piešťanoch odštartoval v nedeľu 2. októbra 2016 o 15:00 workshopom viazania a nosenia s Adrianou Kráľovou, prezývanou Kengurka a voľnou diskusiou s laktačnou poradkyňou Janou Michálkovou v materskom centre Úsmev. Workshopu sa zúčastnilo deväť mamičiek s detičkami a dokonca jeden otecko. Väčšina detičiek bola vo veku do jedného roka, tri z nich boli ešte malinké novorodeniatka. Mamičky zaujímali otázky o nosení, ako napríklad či je vhodnejšia šatka alebo nosič, od kedy sa môžu detičky nosiť, ako správne vybrať nosič alebo šatku, aké je vhodné oblečenie na nosenie pre matku a dieťa počas zimného obdobia a rôzne iné otázky spojené s nosením detí. nosenie (8)

Kengurka predviedla aj základný úväz šatky, ktorý si s ňou mamičky mohli ihneď na živo nacvičiť a zároveň ukázala ako v ňom dojčiť a mať popritom voľné ruky. Spolu s laktačnou poradkyňou rozdávali aj cenné rady ohľadom dojčenia a na dvoch mamičkách predviedli polohu pri dojčení, tento krát bez nosiča. Zatiaľ čo sa mamičky dozvedali niečo nové o nosení a kojení, ich detičky sa hrali alebo pokojne spinkali. V materskom centre bolo v nedeľu naozaj veľmi veselo.

nosenie (4)

Vyvrcholením Medzinárodného týždňa nosenia detí v Piešťanoch bol sprievod nosiacich rodičov, ktorý sa vzhľadom na nepriaznivé počasie musel presunúť z utorka na piatok 7. októbra 2016. Mamičky a oteckovia sa stretávali pri Dome umenia o 16:00, odtiaľ sprievod prechádzal okolo Barlolámača cez pešiu zónu až na Námestie Slobody, kde bola žrebovaná tombola. Mamičky tak vyhrali zaujímavé ceny, ako napríklad silikónové náhrdelníky na žužlanie a prerezávanie zúbkov, CD s detskými rozprávkami, štucne a rôzne iné nosičské a detské doplnky. Na prvý ročník bola účasť na sprievode veľmi vydarená, potešilo to aj samotnú organizátorku. V sprievode išlo 16 nosiacich rodičov. Sprievodom sa snažili priblížiť nosenie detí širokej verejnosti a ukázali, aké je nosenie krásne, jednoduché a vhodné naozaj pre každého. Maminky a oteckovia tak zažili radosť z nosenia, stretli sa a zoznámili s rodičmi s podobným výchovným štýlom v Piešťanoch.

„Na workshop v Piešťanoch som prijala pozvanie z jediného dôvodu. Mala som úžasnú intuíciu, že zažijem niečo skvelé. A tak tomu v skutočnosti aj bolo. Najskôr som sa rada stretla s mojou vnímavou kolegynkou, laktačnou poradkyňou Jankou Michálkovou. Po kamarátskom, no trochu aj pracovnom stretnutí, nakoľko sme si neodpustili aj odborné témy, sme sa spolu vybrali do materského centra, kde som dostala pozvánku na prednášku. Tu som so zápalom prednášala o nosení detí, samozrejme neostalo to bez poradenstva pri dojčení a v príjemnej atmosfére som u vás v Piešťanoch dostala prezývku „zápalka“. Naozaj témou žijem, v podstate robím prácu, ktorá je skutočným príbehom mňa a mojich detí, nosenie a dojčenie, teda empatické kontaktné vzťahové rodičovstvo je náš životný štýl, náš spôsob starostlivosti o deti.

Takže áno, vidieť, že to hovorím skutočne s nadšením, prednášam zažité veci a všimli si to aj maminy a kolegyne. Hovorili sme si o nosení detí vo všeobecnosti, o tom aké oblečenie na nosenie detí je vhodné pre matku aj dieťa, ukázali sme si základný úväz a ako v ňom dojčiť a mať pritom voľné ruky. Atmosféra na prednáške bola veľmi príjemná, maminky boli veľmi vnímavé a šikovné. Ale niečo ma fakt dostalo. Darček od jednej maminky. Nenapadlo mi, že sa mi to môže stať. S úctou som ho prijala a mám z Piešťan nielen krásne pocity, ale mám aj niečo trvalé. Krásny náhrdelník pre mňa a môjho syna. Možno sa worshopovanie v Piešťanoch stane tradíciou, rada takúto možnosť uvítam,“ povedala Adriana Kráľová alias „Kengurka“, sprievodkyňa materstvom a matka troch detí. nosenie (5)

„Veľmi milo ma pred pár týždňami potešilo, keď ma oslovila Veronika Smininová s prosbou o spoluprácu pri Medzinárodnom týždni nosenia detí. Keďže vediem podpornú skupinu dojčenia v Piešťanoch spolu s Markétou Vartíkovou, viem, aké je náročné dať dokopy skupinu mamičiek, ktoré zaujíma téma vzťahovej výchovy.

Adriana Kráľová alias Kengurka bola naplnená neskutočnou energiou, preto som ju neskôr nazvala Zápalkou a po jej prednáške mal verím každý pocit, že s dieťaťom v šatke či nosiči môže byť život mamičky všetko len nie jednotvárny. Hoci viem o nosení dosť, aj ja som si odtiaľ odniesla zopár nových trikov, ktoré môžem odovzdávať ďalej mamičkám. Totiž poradenstvo dojčením len začína. V skutočnosti je to len časť starostlivosti o bábätko, ktorá funguje najlepšie vtedy, ak sa uplatňujú aj ďalšie prvky vzťahovej výchovy, ktorou je aj nosenie a spoločné spanie. Kengurka iným pomohla naviazať zopár bábätiek tak, aby sa mohli pohodlne dojčiť. Taktiež sme na dvoch mamičkách bez nosiča posediačky predviedli polohu pri dojčení – prirodzenú vertikálnu polohu pololežmo, ktorá priamo nadväzuje na vertikálnu polohu pri nosení a ktorá umožňuje veľmi pohodlné dojčenie jednak pre mamičku a jednak pre bábätko. Bábätko je hruďou otočené k mamičke, nôžky má pod sebou ako žabka bez ortopedických nohavičiek a rúčky má okolo prsníkov. Hlavička je tak v záklone a brada hlboko v prsníku, čo umožňuje dieťatku veľmi efektívne, ľahko a dobre piť. Verím, že aj toto mamičkám ukázalo, že vďaka pohodlnému dojčeniu buď v šatke, v kresle, či poležiačky pri spaní, je dojčiaca časť materstva nádherná a stojí za to si ju vychutnávať niekoľko rokov, pokiaľ to dieťatko potrebuje.

Dúfam, že mamičkám sa podobne ako mne workshop veľmi páčil a týmto pozývam ich i ďalšie záujemkyne na podpornú skupinu dojčenia v MC Úsmev, kde sa vždy môžu dozvedieť viac teoreticky i prakticky o dojčení či nosení. Viac info o termínoch na www.mamila.sk, www.dojcenie.eu alebo FB skupina Sprievodca materstvom Piešťany,“ vyjadrila sa Jana Michálkovánosenie (3)

„Veľmi ma potešilo, že z celkového počtu 9 mamičiek + 1 otecko, boli 3, ktoré mali úplne malinké bábätka a chceli sa niečo naučiť. Nosiace mamičky logicky najviac zaujímalo ako obliecť seba a deti cez zimu, riešil sa správny výber nosiča a šatky, skúšali sa rôzne šatky a nosiče, dojčenie počas nosenia ako aj správne prikladanie bábätka. Najviac ma však potešilo, že sme sa v hojnom počte stretli na sprievod mestom. Práve takáto účasť pri prvom ročníku Vás nabije pozitívnou energiou a poteší Vás, že Vaša snaha mala zmysel. A už teraz Vám môžem povedať, že budeme MTND organizovať aj na budúci rok a verím, že tak založíme v Piešťanoch milú a náučnú tradíciu,“ dodala poradkyňa pri dojčení Veronika Smininová hlavná organizátorka MTND v Piešťanoch.

Medzinárodný týždeň nosenia detí usporiadala prvýkrát v roku 2008 nezisková organizácia Babywearing International, Inc. (BWI), ktorá datuje svoj vznik do toho istého obdobia. MTND sa odvtedy koná vždy začiatkom októbra a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o nosení detičiek širokej verejnosti aj za pomoci médií, prostredníctvom workshopov a rôznych akcií edukovať ľudí v tomto smere, a v neposlednom rade spoločne osláviť radosť z nosenia.

nosenie (10)nosenie (1)-TN-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972