Connect with us

Koktail

Piešťany boli po prvýkrát súčasťou Medzinárodného týždňa nosenia detí

Published

on

Prvý októbrový týždeň oslavovali nosiaci rodičia z celého sveta radosť z nosenia svojich detičiek na počesť Medzinárodného týždňa nosenia detí. Na Slovensku sa podujatie konalo už po štvrtý krát, Piešťany sa však pridali premiérovo. Do tohto ročníka sa zapojilo doposiaľ rekordných 50 miest z celého Slovenska a dokonca aj maminy žijúce v Írsku. 

nosenie (9)

Medzinárodný týždeň nosenia detí v Piešťanoch odštartoval v nedeľu 2. októbra 2016 o 15:00 workshopom viazania a nosenia s Adrianou Kráľovou, prezývanou Kengurka a voľnou diskusiou s laktačnou poradkyňou Janou Michálkovou v materskom centre Úsmev. Workshopu sa zúčastnilo deväť mamičiek s detičkami a dokonca jeden otecko. Väčšina detičiek bola vo veku do jedného roka, tri z nich boli ešte malinké novorodeniatka. Mamičky zaujímali otázky o nosení, ako napríklad či je vhodnejšia šatka alebo nosič, od kedy sa môžu detičky nosiť, ako správne vybrať nosič alebo šatku, aké je vhodné oblečenie na nosenie pre matku a dieťa počas zimného obdobia a rôzne iné otázky spojené s nosením detí. nosenie (8)

Kengurka predviedla aj základný úväz šatky, ktorý si s ňou mamičky mohli ihneď na živo nacvičiť a zároveň ukázala ako v ňom dojčiť a mať popritom voľné ruky. Spolu s laktačnou poradkyňou rozdávali aj cenné rady ohľadom dojčenia a na dvoch mamičkách predviedli polohu pri dojčení, tento krát bez nosiča. Zatiaľ čo sa mamičky dozvedali niečo nové o nosení a kojení, ich detičky sa hrali alebo pokojne spinkali. V materskom centre bolo v nedeľu naozaj veľmi veselo.

nosenie (4)

Vyvrcholením Medzinárodného týždňa nosenia detí v Piešťanoch bol sprievod nosiacich rodičov, ktorý sa vzhľadom na nepriaznivé počasie musel presunúť z utorka na piatok 7. októbra 2016. Mamičky a oteckovia sa stretávali pri Dome umenia o 16:00, odtiaľ sprievod prechádzal okolo Barlolámača cez pešiu zónu až na Námestie Slobody, kde bola žrebovaná tombola. Mamičky tak vyhrali zaujímavé ceny, ako napríklad silikónové náhrdelníky na žužlanie a prerezávanie zúbkov, CD s detskými rozprávkami, štucne a rôzne iné nosičské a detské doplnky. Na prvý ročník bola účasť na sprievode veľmi vydarená, potešilo to aj samotnú organizátorku. V sprievode išlo 16 nosiacich rodičov. Sprievodom sa snažili priblížiť nosenie detí širokej verejnosti a ukázali, aké je nosenie krásne, jednoduché a vhodné naozaj pre každého. Maminky a oteckovia tak zažili radosť z nosenia, stretli sa a zoznámili s rodičmi s podobným výchovným štýlom v Piešťanoch.

„Na workshop v Piešťanoch som prijala pozvanie z jediného dôvodu. Mala som úžasnú intuíciu, že zažijem niečo skvelé. A tak tomu v skutočnosti aj bolo. Najskôr som sa rada stretla s mojou vnímavou kolegynkou, laktačnou poradkyňou Jankou Michálkovou. Po kamarátskom, no trochu aj pracovnom stretnutí, nakoľko sme si neodpustili aj odborné témy, sme sa spolu vybrali do materského centra, kde som dostala pozvánku na prednášku. Tu som so zápalom prednášala o nosení detí, samozrejme neostalo to bez poradenstva pri dojčení a v príjemnej atmosfére som u vás v Piešťanoch dostala prezývku „zápalka“. Naozaj témou žijem, v podstate robím prácu, ktorá je skutočným príbehom mňa a mojich detí, nosenie a dojčenie, teda empatické kontaktné vzťahové rodičovstvo je náš životný štýl, náš spôsob starostlivosti o deti.

Takže áno, vidieť, že to hovorím skutočne s nadšením, prednášam zažité veci a všimli si to aj maminy a kolegyne. Hovorili sme si o nosení detí vo všeobecnosti, o tom aké oblečenie na nosenie detí je vhodné pre matku aj dieťa, ukázali sme si základný úväz a ako v ňom dojčiť a mať pritom voľné ruky. Atmosféra na prednáške bola veľmi príjemná, maminky boli veľmi vnímavé a šikovné. Ale niečo ma fakt dostalo. Darček od jednej maminky. Nenapadlo mi, že sa mi to môže stať. S úctou som ho prijala a mám z Piešťan nielen krásne pocity, ale mám aj niečo trvalé. Krásny náhrdelník pre mňa a môjho syna. Možno sa worshopovanie v Piešťanoch stane tradíciou, rada takúto možnosť uvítam,“ povedala Adriana Kráľová alias „Kengurka“, sprievodkyňa materstvom a matka troch detí. nosenie (5)

„Veľmi milo ma pred pár týždňami potešilo, keď ma oslovila Veronika Smininová s prosbou o spoluprácu pri Medzinárodnom týždni nosenia detí. Keďže vediem podpornú skupinu dojčenia v Piešťanoch spolu s Markétou Vartíkovou, viem, aké je náročné dať dokopy skupinu mamičiek, ktoré zaujíma téma vzťahovej výchovy.

Adriana Kráľová alias Kengurka bola naplnená neskutočnou energiou, preto som ju neskôr nazvala Zápalkou a po jej prednáške mal verím každý pocit, že s dieťaťom v šatke či nosiči môže byť život mamičky všetko len nie jednotvárny. Hoci viem o nosení dosť, aj ja som si odtiaľ odniesla zopár nových trikov, ktoré môžem odovzdávať ďalej mamičkám. Totiž poradenstvo dojčením len začína. V skutočnosti je to len časť starostlivosti o bábätko, ktorá funguje najlepšie vtedy, ak sa uplatňujú aj ďalšie prvky vzťahovej výchovy, ktorou je aj nosenie a spoločné spanie. Kengurka iným pomohla naviazať zopár bábätiek tak, aby sa mohli pohodlne dojčiť. Taktiež sme na dvoch mamičkách bez nosiča posediačky predviedli polohu pri dojčení – prirodzenú vertikálnu polohu pololežmo, ktorá priamo nadväzuje na vertikálnu polohu pri nosení a ktorá umožňuje veľmi pohodlné dojčenie jednak pre mamičku a jednak pre bábätko. Bábätko je hruďou otočené k mamičke, nôžky má pod sebou ako žabka bez ortopedických nohavičiek a rúčky má okolo prsníkov. Hlavička je tak v záklone a brada hlboko v prsníku, čo umožňuje dieťatku veľmi efektívne, ľahko a dobre piť. Verím, že aj toto mamičkám ukázalo, že vďaka pohodlnému dojčeniu buď v šatke, v kresle, či poležiačky pri spaní, je dojčiaca časť materstva nádherná a stojí za to si ju vychutnávať niekoľko rokov, pokiaľ to dieťatko potrebuje.

Dúfam, že mamičkám sa podobne ako mne workshop veľmi páčil a týmto pozývam ich i ďalšie záujemkyne na podpornú skupinu dojčenia v MC Úsmev, kde sa vždy môžu dozvedieť viac teoreticky i prakticky o dojčení či nosení. Viac info o termínoch na www.mamila.sk, www.dojcenie.eu alebo FB skupina Sprievodca materstvom Piešťany,“ vyjadrila sa Jana Michálkovánosenie (3)

„Veľmi ma potešilo, že z celkového počtu 9 mamičiek + 1 otecko, boli 3, ktoré mali úplne malinké bábätka a chceli sa niečo naučiť. Nosiace mamičky logicky najviac zaujímalo ako obliecť seba a deti cez zimu, riešil sa správny výber nosiča a šatky, skúšali sa rôzne šatky a nosiče, dojčenie počas nosenia ako aj správne prikladanie bábätka. Najviac ma však potešilo, že sme sa v hojnom počte stretli na sprievod mestom. Práve takáto účasť pri prvom ročníku Vás nabije pozitívnou energiou a poteší Vás, že Vaša snaha mala zmysel. A už teraz Vám môžem povedať, že budeme MTND organizovať aj na budúci rok a verím, že tak založíme v Piešťanoch milú a náučnú tradíciu,“ dodala poradkyňa pri dojčení Veronika Smininová hlavná organizátorka MTND v Piešťanoch.

Medzinárodný týždeň nosenia detí usporiadala prvýkrát v roku 2008 nezisková organizácia Babywearing International, Inc. (BWI), ktorá datuje svoj vznik do toho istého obdobia. MTND sa odvtedy koná vždy začiatkom októbra a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o nosení detičiek širokej verejnosti aj za pomoci médií, prostredníctvom workshopov a rôznych akcií edukovať ľudí v tomto smere, a v neposlednom rade spoločne osláviť radosť z nosenia.

nosenie (10)nosenie (1)-TN-

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články