Piešťanské kroje sa nachádzajú aj tam, kde by ste to nečakali

Piešťanské kroje sa nachádzajú aj tam, kde by ste to nečakali

2. apríla 2017 Off Od PNky.sk

Imrich Béreš a spoločnosť Parta Slovenské ľudové umenie z Detvy natočili štrnásť videí venovaných kráse slovenských krojov. Dostali sa medzi ne aj kroje z piešťanského regiónu, konkrétne z obce Krakovany. Podľa autorov sa kroje z piešťanského regiónu v medzivojnovom období stali typickými slovenskými reprezentačnými krojmi. Mnohé „paničky“, ktoré chodili či už z Bratislavy, alebo iných slovenských miest do kúpeľov, sa radi fotili v piešťanskom kroji a dokonca si ho kupovali, preto sa veľmi často stáva, že v takých regiónoch Slovenska, kde by ste to vôbec nečakali, nájdete v truhlici odložený piešťanský kroj.

Imricha Béreša poznáte možno skôr z politiky, alebo ako predsedu predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne. Je ekonóm, pričom študoval aj VŠMU a choreografiu tanca, ktorú ale nedokončil. Foklór je však jeho veľké hobby, preto nečudo, že sa podieľal na natočení týchto videí.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o ľudovej kultúre a histórii, okrem piešťanského Balneologického múzea môžete navštíviť i súkromné etnografické múzeum Za krakovskú bránu.  Ako prvé súkromné etnografické múzeum na Slovensku ho založila rodina Piscová v roku 2005. 

Múzeum dokumentuje život obyvateľov obce Krakovany, ale i okolitých dedín. Nástroje a pracovné náradie, ktoré sa používali pri obrábaní polí, či spracovávaní potravín, alebo pri rôznych domácich prácach, nájdete v hospodárskej časti. V interiérovej obytnej časti sa nachádzajú okrem bežného zariadenia  zbierky obradových textílií, nádherných krojov krojov a paličkovanej čipky. Typ paličkovanej čipky, ktorú zhotovovali a zhotovujú ženy z Krakovian a okolia, je svetový unikát. Práve jej je v múzeu venovaný značný priestor a veľká pozornosť. Počas nadchádzajúceho víkendu bude prebiehať kurz pletenia košíkov a následne bude zatvorené z dôvodu prerábky a prípravy výstavy paličkovanej čipky.

Adresa: Dolná 80/41, Krakovany

Tel: +421 903 933 243, +421 904 965 821

Otváracie hodiny:

St 17:00 h – 19:00 h

So 14:00 h – 17:00 h

Ne 14:00 h – 17:00 h

Viac informácií na FB stránke múzea.

-th- Foto: Za krakovskú bránu