Park miniatúr je unikátnou atrakciou cestovného ruchu na Slovensku, svoje brány pre návštevníkov otvorí 1. apríla. Jedinečná zbierka modelov najrôznejších architektonických pamiatok začala vznikať v roku 2001 a pre verejnosť je prístupná od roku 2005. V minulom roku presiahla návštevnosť 30 000 ľudí a počet exponátov sa priblížil k 70-tke. Viac informácií o činnosti, zaujímavostiach a modeloch nájdete na sociálnej sieti a webovej stránke. V prípade, že sa vám Park miniatúr páči, môžete ho podporiť darovaním 2% z daní, formulár nájdete tu.

hrad_tematin_007

Park miniatúr v Podolí je unikátny produkt cestovného ruchu na Slovensku. V expozícii pod holých nebom je v súčasnosti umiestnených 68 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát a rozhľadní a rodných domov. Cieľom tvorcov parku je zachrániť ročne minimálne 4-5 objektov kultúrneho dedičstva, vyhotovených v podobe z čias ich najväčšej slávy. Slovensko bolo odjakživa bohaté na hrady, zámky, kostoly, kultúrne a historické pamiatky. Mnohé z nich zanikli, či sú už v žalostnom stave, pripomína nám ich len pár kameňov v lese. Všetky modely sú postavené ako vedecké rekonštrukcie, zhotoveniu každého predchádzalo spracovanie výkresovej dokumentácie, rozpracovanie jednotlivých komponentov a následné osadenie v teréne. Modely sú zhotovené v mierke 1:50, niektoré, hlavne kostoly, chaty a rozhľadne sú v mierke 1:25, resp. 1:30.
Letáčik 2017 A_resize

V roku 2017 pre návštevníkov pripravujú správcovia parku jedinečnú novinku – novú expozíciu venovanú Rodným domom významných slovenských osobností. Poèas Veľkej noci sme verejnosti slávnostne predstavili – prvé štyri modely P .O. Hviezdoslava, P . Dobšinského, J. Krónera a M. Kukučína. Postupne sme novú expozíciu pod prístreškom doplnili rodným domom J. C Hronského, Ľ. Štúra a A. Dubčeka, J. Ľ. Holubyho a M. R. Štefánika. Kto by nepoznal Hájnikovu ženu, Statky zmätky , Budkáčika a Dubkáčika, Rysavú jalovicu, Sváka Ragana, či úsilie buditeľov slovenského národa. Všetci títo naši velikáni sa narodili väčšinou v skromných podmienkach a modely rodných domčekov sú naozaj malebné. Nová expozícia oslovila návštevníkov všetkých vekových kategórií. Na peknom mieste, v kúte pod vŕbami, sa vynímajú pod prístreškom medzi našimi prvými dvoma modelmi, hradom Branč a Holíč.

-red-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972