Connect with us

Koktail

O lásku k prírode a turistike sa rozhodli podeliť s Piešťancami

Published

on

Členovia turistického klubu TJ Bezovec Piešťany začali jar brigádou na brehoch Sĺňavy, počas ktorej vyzbierali niekoľko vriec odpadkov. Značkárov čaká v najbližšom období výmena všetkých turistických smerovníkov a obnova turistického značenia v Považskom Inovci, ktoré budú počas niekoľkých najbližších rokov slúžiť milovníkom prírody a turistiky. Najdôležitejšie bude označenie všetkých 3 trás na Čertovu pec a na pláne je aj obnova zrušeného smerovníka na Bakchus vile i čistenie hrobu neznámeho vojaka medzi Bakchus vilou a Havranom. Keď si chcete ísť užiť turistiku, určite sa 1. apríla vyberte na 61. ročník Otvorenia 100 jarných kilometrov. Ak ste sa ešte náhodou nerozhodli komu darujete 2 % z daní KST TJ Bezovec bude určite dobrou voľbou.

„Chystáme aj predĺženie žlto značkovaného turistického chodníka na železničnú stanicu, ktorý bude nazvaný „Chodník Karela Domina“. Tento známy botanik, ktorý pôsobil v Piešťanoch za čias Wintera napísal knihu o piešťanskej kvetene. Chodník vás zoznámi s rôznymi zaujímavosťami, o ktorých ste isto nevedeli. My sme sa o nich dozvedeli aj z nevydaného turistického sprievodcu od Jána Makoňa z roku 1945, ktorú autor pripravoval viac rokov, no po znárodnení jeho tlačiarne sa mu publikáciu nepodarilo vydať. Našou snahou je v spolupráci s Balneologickým múzeom Imricha Wintera knihu doplniť aj o historické fotky. Pre čitateľa bude kniha plná zaujímavých zákutí a starých názvov kopcov či archaizmov priamo z pera autora,“ informuje o jednej z aktivít Michal Fiala.

Ján Makoň bol značkár a vášnivý turista, ktorý dokonale poznal Inovec a chcel ho priblížiť aj hosťom z kúpeľov. Jeho nevydaná publikácia prináša zaujímavý pohľad na okolie Piešťan, pričom v knihe je spomínaný aj hrad Bana i miesta ako Nasypanica alebo informácie o tom, kde sa dalo na Gonových lazoch kúpiť mlieko.

„V budúcom roku budeme organizovať aj jedno z najdôležitejších podujatí klubu slovenských turistov a to je Celoslovenský zraz turistov, na ktorom sa zúčastňuje v priemere 800 turistov. Počas 1. júlového týždňa 2018 budú Piešťany žiť turizmom a sprievodnými podujatiami. Podarilo sa nám obnoviť aj turistickú nástenku pri stanici, ktorá vám spolu s mapou Považského Inovca priblíži našu činnosť,“ dopĺňa Michal Fiala.

Ak máte nápady ako zlepšiť činnosť združenia, prípadne sa k nemu chcete pridať ozvite sa na mail tjbezovec@gmail.com alebo napíšte na facebookovú stránku. Viac informácií o činnosti klubu, ktorý pôsobí od roku 1970, nájdete na stránke webovej stránke

-lt/Zdroj a foto: KST TJ Bezovec-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články