Nové trendy bytovej výstavby – aj v našom regióne

12. apríla 2012 Off Od PNky.sk

Opäť je tu jar a to je aj obdobie zvýšenia záujmu o rekonštrukciu bývania, či kúpu vlastného domu alebo  bytu. Samozrejme, vyšší je počet tých, ktorí hľadajú s ohľadom na svoje finančné možnosti rekonštruovaný alebo nový byt. Aké byty sú teraz vlastne v kurze ?
[singlepic id=28146 w=320 h=240 float=right]V súčasnosti sú opäť asi po 10-tich rokoch najviac žiadané 2 izbové byty. Dôvodom je ich relatívne nízka celková cena. Tá sa v závislosti od lokality, rozmerov a vybavenosti pohybuje na úrovni 50 000 eur. Táto cena je zaujímavá a dostupná tak pre mladé rodiny (pri kúpe bytu na hypotéku), ale aj pre tých, ktorí hľadajú dobrú investíciu pri stále rastúcej miere inflácie. Ľudia v súčasnosti dávajú prednosť najmä bytom v novostavbách. Dôvodom je najmä ich nižšia energetická náročnosť, poskytovaná záruka a čoraz menší rozdiel v cene medzi starým a novým bytom (po započítaní ceny rekonštrukcie starého bytu).

Pred kúpou bytu je dobré preveriť si niekoľko vecí:

[singlepic id=28147 w=320 h=240 float=left]Výmera bytu – zistite si, z čoho pozostáva deklarovaná výmera bytu. Seriózni stavitelia ponúkajú byt vo výmere bez balkóna a pivníc. Všetko, čo sa netýka priamo bytu, treba komunikovať oddelene. Je to korektný a správny pohľad, nikomu by sa predsa nepáčilo platiť rovnakú čiastku za 3 metre balkónovej plochy ako za rovnaký rozmer spálne. Prinajmenšom je pohodlie na spánok na tom balkóne menšie…
Platba za energie – v dnešnej dobe je veľmi dôležitý spôsob vykurovania a jeho cena. Všetci to poznáme, náhľad energetikov a plynárov na cenu dodávaných energií je odlišný ako ten náš… Neustále zdražovanie nás vedie k hľadaniu lacnejších a optimálnych riešení. Novým trendom aj pri bytoch a bytových domoch je vlastný plynový kotol priamo v byte. Dnešné technológie umožňujú dodať potrebný stály výkon. Veľkou výhodou je, že si sami určujeme teplotu v byte, množstvo ohriatej vody a nie sme tak závislí na cenách a vôli od centrálnych dodávateľov tepla.
Parkovanie – taktiež je dobré (a poznajú to obyvatelia sídlisk v Piešťanoch – najmä na Adame Trajane), aby sme mali kde zaparkovať, keď prídete neskôr večer z práce. Je preto dobré, keď máte k bytu k dispozícii aj garáž alebo rezervované parkovacie miesto. Čo myslíte… ?
Zaujímavým tipom sú bytovky v Trebaticiach, kde za posledné 2 roky bolo predaných všetkých 22 postavených bytov do osobného vlastníctva (www.bytovkytrebatice.sk). Výstavba v tejto lokalite bude ukončená posledným bytovým domom s dvojizbovými bytmi, ktoré sa začali stavať v týchto dňoch. Dokončené by mali byť v októbri tohto roka.

Autor: inf  Foto: ht