Počas nadchádzajúcich dní bude možné za priaznivých poveternostných podmienok sledovať na oblohe naozaj nádherné nebeské divadlo, svoje vrcholné štádium totiž dosiahnu hneď dva meteorické roje. Už dnes vo štvrtok 28. júla budú prelietať meteority z roja Južné Delta Akvaridy, v sobotu 30. júla zase z roja alfa Kaprikornidy. Ak bude obloha bez mrakov, čo by mohlo podľa predpovede nastať zajtra večer, určite sa ňu pozorne zadívajte a keď uvidíte „padajúcu hviezdu“, samozrejme, si nezabudnite niečo zaželať.

Názov roja Južné Delta Akvaridy pochádza z polohy radiantu, ktorý sa nachádza v súhvezdí Vodnár, blízko jednej z najjasnejších hviezd tohto súhvezdia, Delta Aquarii. Existujú ešte Severné Delta Aquaridy, avšak južné sú považované za silnejší roj s priemernou hodinovou frekvenciou 15-20 meteorov za hodinu, so špičkou okolo 60 meteorov.

Alfa Kaprikornidy sú zase meteorickým rojom nachádzajúcim sa v súhvezdí Kozorožca. Ich frekvencia je o niečo nižšia, vo svojom najvyššom bode by mala priniesť pohľad na 4 meteority za hodinu. Výhľad nám okrem mrakov ešte môže pokaziť mesiac, ktorý sa nachádza vo svojej vrcholnej fáze.

-lt/Zdroj: sk.wikipedia.org, interez.sk/Foto: archív-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972