Na novú klenbu v severnom paláci na Tematíne minuli 23 ton tehál

Na novú klenbu v severnom paláci na Tematíne minuli 23 ton tehál

29. októbra 2017 Off Od PNky.sk

Dvadsaťštyri dní, 25 paliet tehál, 2,5 metra kubického vápna, 3 kubíky piesku a 4 kubíky vody – to je stručná sumarizácia stavby klenby v severnom paláci hradu Tematín. Do jej realizácie sa zapojili zamestnanci, ktorý na hrade pracujú vďaka podpore ministerstva kultúry i dobrovoľníci.

„Po dvadsiatichštyroch nepretržitých pracovných dňoch na klenbe v severnom paláci, kedy zamestnancov na víkendy striedali dobrovoľníci, sa nám ju podarilo ukončiť. Bolo to 24 dní od prvej po poslednú tehlu. Spapala cez 5500 tehál (25 paliet = okolo 23 ton tehly), 2,5 kubíka vápna, 3 kubíky piesku a 4 kubíky vody. Sme vyčerpaní, ale s dobrým pocitom. Ďakujeme každému, kto sa neváhal zapojiť a zabojovať. Vďaka Ministerstvu kultúry SR za podporu a všetkým čo na nás nezabudli s dvoma percentami. Zachraňujete a píšete históriu. Trošku si oddýchneme a čaká nás príprava na zimu,“ informovali členovia združenia Hrad Tematín na svojej facebookovej stránke. Združenie usilujúce o zachovanie a zakonzervovanie hradu v Považskom Inovci pred pár dňami oslávilo desiate výročie svojho založenia.

Klenbu v severnom paláci bolo možné obnoviť vďaka tomu, že sa zachovali všetky detaily pôvodnej, takže obnova len rešpektovala nájdené. V paláci bola aj horná klenba, ktorá sa však obnovovať nebude. „Museli by sme vedieť ako bola riešená priečka, po ktorej sa zachovalo veľmi málo, takže by sme si len vymýšľali. Rovnako nevieme, či by to objekt staticky zniesol, pretože horná klenba bola iného typu a oveľa zložitejšia,“ vysvetlil Mojmír Choma zo združenia.

Postup prác si môžete pozrieť na fotografiách OZ Hrad Tematín. Viac ich nájdete na FB stránke Tematin castle.

-th- Foto: OZ Hrad Tematín