Koktail

Na návšteve u kráľa vegetariánov

By 30. októbra 2012No Comments

Ľudia a ich príbehy kdekoľvek na svete sú hlavnou témou fotografií Jany Čavojskej. V Piešťanskom informačnom centre otvorila výstavu snímkov z rôznych kútov sveta a rozprávala o svojom pobyte v Barme.

[singlepic id=36872 w=520 h=340 float=center]

 

Oázu pokoja sa na severe tejto izolovanej krajiny podarilo vytvoriť kráľovi menom Pu Ta Kit. Okolo zúri občianska voja a dediny civilných obyvateľov drancujú vládni vojaci aj povstalci. Kráľ vegetariánov však dokázal zabezpečiť pre svojich veriacich mier. „Neexistuje žiadne súkromné vlastníctvo, všetko patrí komunite. Spoločne trávia čas aj varia. Podmienkou je, aby doživotne prijali vegetariánstvo,“ rozpráva Jana Čavojská, ktorá bola u Pu Ta Kita na audiencii.

Vzdelanie podľa jej slov tento kráľ neuznáva, pretože zbytočne odpútava pozornosť od udržiavania kultúry a tradícií. Oveľa dôležitejšie je spievať, tancovať a vyšívať.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=Yc3cu0Z_mbk[/youtube]

„Vyzeralo to ako v naozajstnej rozprávke. Občianska vojna sa tejto dedinke vyhýba. Ľudia veria, že to je vďaka animistickým bohom, my sme sa však dozvedeli, že kráľ sa dohodol s generálmi a výmenou za mier seká dobrotu.“

Novinárka pátrala aj po jeho pôvode. Starší ľudia z okolia jej prezradili, že to je obyčajný chlapec, ktorý dokázal stovkám svojich stúpencov nahovoriť, že je kráľ. „Prejavilo sa to, keď od poddaných vyberal bankovky. Takže tak to bolo so súkromným vlastníctvom.“

Barma v súčasnosti prechádza obrovskými zmenami, totalitný režim sa postupne uvoľňuje a zavádza niektoré prvky demokracie. Podľa Jany Čavojskej sú tieto zmeny určite pozitívny, ale vojenská vláda si aj naďalej udržiava dominantné postavenie. Má napríklad ústavou zaistenú štvrtinu kresiel v parlamente.

Krajinu sa napriek tomu oplatí zažiť. Obyvatelia sú totiž bezprostrední, nekonfliktní a mnohí hovoria anglicky.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=BcZ2OGMXsf8[/youtube]

Jana Čavojská zachytila pôsobivé miesta a situácie aj v ďalších kútoch sveta. Jej fotografie z Haiti, Južného Sudánu, dedín rumunských Slovákov alebo cirkusového slumu v Dillí si môžete pozrieť v Piešťanskom informačnom centre do 28. novembra.

Text a foto: Martin Palkovič Video: Jana Čavojská

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972