Connect with us

Koktail

Na Kubu s batohom 5/5

Published

on

Zo samého srdca tabakových plantáží na západe ostrova sa dlhou štrekou vydávame na juh ku Karibskému moru. Prvou zastávkou je nie veľmi turistické koloniálne mesto Cienfuegos. Toto mesto je pomenované po druhom najväčšom revolucionárovi Camilovi Cienfuegovi, ktorý bol však následne zatienený Che Guevarom. No Che-ho tvár sa vraj na tričkách lepšie predáva, tak aj preto všetci poznáme jeho a nie Camila. Cienfuegos je mesto koloniálne a na pohľad aj honosnejšie než ostatné. Pôsobí čistejším dojmom, ak sa však vzdialite kilometer od centra, môžete naraziť aj na polorozpadnuté príbytky chudobných.

[singlepic id=17252 w=320 h=240 float=right]Autobus nás vyhodí v strede mesta, ale my sa rozhodneme ubytovať sa na najvychýrenejšom cípe mesta Punta Gorda. Je to úzky polostrov vybiehajúci do mora, kde na niektorých miestach vidíte z hlavnej cesty na obe strany mora. Šliapeme sem niečo cez dva kiláky popri miestnom malecóne (nábreží). Zrazu vybehne z jedného krásneho prízemného domčeka tetka a ťahá nás dnu, aby sme sa u nej ubytovali. Nakoniec za veľmi rozumnú cenu zostávame. Domček je to krásny, máme svoju izbu s kúpeľňou a k dispozícii nádhernú záhradu s mangovníkom a spievajúcim kanárikom v klietke. Teta je na tom asi dobre, lebo ma aj slúžku a je veľmi teatrálna, čo nás vždy vie pobaviť. Najlepšie bývanie na Kube jednoznačne! Raňajky (Cuba Libre, mango a banány) v záhrade tu chutia ako nikde.

[singlepic id=17244 w=320 h=240 float=left]Druhý deň ráno vyrážame na obhliadku mesta. Najskôr centrum, krásne zrenovované budovy a námestie s honosnou sochou Camila Cienfuega. Tam si na chvíľu sadneme do miestnej kaviarne. Pri vedľajšom stole sedí americký zbohatlík s cigarou. Postarší pán, ktorý si sem chodí užívať svoje peniaze. Jedna Kubánka okolo krku a dvaja Kubánci živení z jeho vačku mu tu robia denno denne spoločnosť, prípadne mu zabezpečia, čo potrebuje. Jeden z chlapíkov je boxer, bývalý šampión, možno aj jeho osobná stráž.

Pokračujeme pešo na okraj mesta s cieľom vidieť starý koloniálny cintorín. Je asi 45 stupňov a ja začínam pochybovať, či sa tam vôbec oplatí kvôli tomu cintorínu trepať. Po asi troch kilometroch a niekoľkých blokoch tunajšej chudobnej štvrte sme konečne namieste. Cintorín zavretý! Takže tentokrát len pohľad cez mreže. A cesta späť… Našťastie ukecáme miestneho rikšáka, ktorý nás hodí do centra.

[singlepic id=17248 w=320 h=240 float=right]Rozhodneme sa navštíviť miestne trhovisko a nakúpiť si všeličo, čo poznáme aj nepoznáme. Toto sa nakoniec ukáže ako ten najlepší zážitok z celého dňa. Malé banániky, krásne zrelé mangá, čili papričky, ananás a všeličo iné nakupujeme a hádžeme do batoha. Majú tu všeličo, fazuľu, šošovicu a veci, o ktorých nevieme, čo sú. Na špinavej kamennej doske tu sekajú aj kusy mäsa. Minuli sme asi euro a odchádzame s plným batohom. Mňam.

Ďalší deň ráno po skvelých a čerstvých raňajkách opúšťame toto úžasné mesto. Smer Trinidad. Toto mesto vzniklo z pôvodnej španielskej osady a zachovalo sa až dodnes. Je veľmi obľúbené nezávislými cestovateľmi a nájdete ich tu teda dosť. Bohužiaľ, miestni obyvatelia si zvykli pýtať si za ubytovanie dosť vysoké ceny a všetky ďalšie služby nenápadne účtovať. Možno sme len my mali nešťastie na rodinu, ktorá nám účtovala aj plyn keď som varila čaj alebo kávu, možno nie.

[singlepic id=17266 w=320 h=240 float=left]Mestečko je to však skvostné. Úzke dláždené uličky, miestny vysedávajúci vo svojich hojdacích kreslách, v centre veľmi príjemná kaviarnička. Tým, že mestečko je veľmi malé, panuje tu akási domácka atmosféra. Prejdeme mestečko, krásne námestíčko a pár uličiek.

Zastavíme sa v miestnej škôlke zaniesť nejaké darčeky pre decká a potom ma zastaví mladá baba na ulici, že či jej nedám svoje tričko, lebo by v ňom bola hviezda na diskotéke. Tak sa neskôr stavíme u nej doma a donesieme jej ho. Zájdeme do požičovne pre nejaké bicykle, nikde nikto. Splašíme chlapíka, ktorý nám zoženie dva bicykle na 2 dni. Vyberieme sa na vraj najkrajšiu pláž Kuby „playa Ancón“, má to byť asi 11 kilometrov. Pohoda. Po asi pol hodine dorazíme k nejakej zátoke, kde sa kúpu len miestni a ďalej sa nedá. Jeden bicykel nebrzdí, druhý fučí a je pekelné horko. Vyšli sme dva kopce a sme úplne zbití. Na Ancón ideme na druhý deň autobusom a celý deň len pivko, nanuky a pláž.

[singlepic id=17270 w=320 h=240 float=right]Po super oddychu máme zase chuť na niečo akčnejšie. Vyrazíme preto do miestnej cestovky vybaviť si nejaký výlet k vodopádom. Všetko je na dlho alebo viac dní takže sa rozhodneme pre výlet na koňoch miestnym údolím k jednej lagúne a späť. Čaká nás útly 50 kilový mužíček a vedie nás úzkymi uličkami Trinidadu až niekam na okraj. Dostanem veľkú bielu kobylu Capricosu. Alberto ma na ňu vyhodí, že ona vedie. Fakt sa bojím, lebo na koni sedím asi tretíkrát a neviem ho vôbec ovládať. Navyše stúpame do kopcov po úzkej cestičke. Po chvíľke si zvyknem a všetky kone idú poslušne za mojím. Keď však začneme klesať začne ten pravý adrenalín. Po úzkej cestičke klesáme dolu, kôň nič nevidí, len tak šmátra, no a na jeho chrbte to pekne nadhadzuje. Pôda je rozbahnená, šmýkajú sa mu kopytá – tu už sa neudržím a začnem vrieskať, čo sa Albertovi nesmierne páči a svoj smiech vôbec neskrýva. Dokonca sa počas cesty ku mne nenápadne priblíži a pleskne môjho koňa po zadku, aby sa dal do cvalu, pričom ja vydávam výskoty. Krajina je to však nádherná, trávnaté pláne a zelené obrastené kopce. Po dokopy asi šiestich hodinách na koni v extrémnom teréne sme večer radi, že žijeme a chôdza sa nám zdá ako veľmi čudný pohyb.

Text: Michaela Haringová Foto: Simona Haringová a Michaela Haringová

[nggallery id=980]

 

 

 

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články