Na Hubine budú variť tradičnú „kaššu“

1. mája 2013 Off Od

Obec blízko Piešťan si pripomenie 660. výročie prvej písomnej zmienky vo veľkom štýle. Majáles na Hubine bude 3. a 4. mája plný hudby, ľudových tradícií a športu. Jeho súčasťou bude varenie hubinskej „kašše“.

[singlepic id=42533 w=320 h=240 float=right]Každý starší obyvateľ Hubiny si pamätá, že vždy v sobotu z každého domu v dedine rozvoniavala kaša. Toto zdravé a výživné jedlo sa pripravovalo z fazule, cíceru, pšenice, krúp, geršlí, zemiakov aj múky. Kaše sa podávali čerstvé alebo prihriate s cibuľou a oškvarkami, prípadne studené s mliekom.

Jednoduchý pokrm našich prababičiek sa z našich jedálničkov postupne vytratil, ale v Hubine a akolí je stále veľa kuchárok, ktoré ho vedia veľmi chutne pripraviť. Práve 660. výročie prvej písomnej zmienky o obci je príležitosťou usporiadať súťaž vo varení hubinskej kašše. Súťaž odštartuje 4. mája o 12.00 h a o víťazovi rozhodnú návštevníci Majálesu o 15.00 h.

Oslavy začnú na Hubine už v piatok 3. mája večer premietaním filmu Pásla kone na betóne. Sobotný program odštartuje Behom okolo Skalky a vyvrcholí koncertom kapely Slniečko.

-inf-

REKLAMA

bar052013