Na bicykloch absolvovali 1300 kilometrov dlhú púť, aby sa stretli s pápežom Františkom

Na bicykloch absolvovali 1300 kilometrov dlhú púť, aby sa stretli s pápežom Františkom

24. augusta 2016 Off Od PNky.sk

Skupina cyklistov pod vedením piešťanského rímskokatolíckeho farára Mariana Ondrejku vyrazila dňa 5. augusta na približne 1300 kilometrov dlhú cyklopúť do Ríma. 17. augusta po prekonaní trasy sa jej účastníci stretli vo Vatikáne na audiencii s pápežom Františkom. Pre skupinu dvadsaťosem zväčša amatérskych cyklistov bolo prekonanie 10 etáp poradne náročné, ale stretnutie s hlavou Rímskokatolíckej cirkvi si poriadne užili. Púť, ktorú organizovala kresťanská telovýchovná a športová organizácia Slovenského Orla spolu s Farským úradom svätého Štefana v Piešťanoch, pod záštitou ministra školstva Petra Plavčana, odštartovala z Bratislavského hradu a zabezpečovací team viedla Alena Šimorová.

DSC_1337

Cyklopúť mala prezentovať myšlienku rodiny – v peletóne boli zastúpení súrodenci, manželia, rodičia a deti. Účastníci boli takmer všetci amatéri ochotní obetovať úsilie a litre potu pre prezentovanie charizmatického a a asketického náboja púte. Minister školstva v príhovore ocenil myšlienku cyklopúte a “diplomacie na kolesách” s asketickým a charizmatickým nábojom. Predseda Slovenského orla Jozef Gálik oboznámil ministra a média s posolstvom, ktoré odovzdajú pápežovi Františkovi na audiencii. Počas dvanástich dní žili jednoducho, postačovala im skromná strava, sprcha a na spanie karimatka. Na generálnej audiencii sa stretli s pápežom Františkom v Aule Pavla VI. DSC_1326

5

„Chcem asi tak najviac poďakovať Bohu, že sa nám niečo takéto podarilo v prebiehajúcom Roku Milosrdenstva a všetkým tým, ktorí sa zúčastnili tejto púte a podporovali ju či už osobne nejakou iniciatívou, ale aj mnohým tým ľuďom, ktorí sú neviditeľní a obetovali mnoho modlitieb za to, aby sa nám táto cesta podarila. Myslím, že po dnešnom dni, kedy sme absolvovali audiencie, že to bolo niečo fantastické, krásne a zanechá to v každom človeku veľmi hlbokú stopu,“ povedal pre Vatikánsky rozhlas po audiencii kňaz Marian Ondrejka.

6

„Putovalo sa ťažko miestami, najmä tie Alpy boli ťažké. Pre mňa to bol v podstate taký reparát, pretože to nevyšlo tak ako som si predstavovala. Myslím si, že teraz som to zvládla tak ako som chcela a manžel to zvládol lepšie ako ja, napriek tomu, že je menší cyklista. Do cieľa sme prichádzali síce vždy medzi poslednými, ale povzbudzovali sme sa a vďaka tomu, že jeden videl druhého vedľa seba tak sme to zvládli a aj nám to tak ľahšie išlo,“ povedali manželia Zuzana a Radoslav Danišovci z Piešťan, pre ktorých bola cyklopúť zároveň svadobnou cestou.
10

139

14 (1)14 (3)14 (2)

-lt/Zdroj: Slovenský orol, Vatikánsky rozhlas/Foto: Slovenský orol, Marian Ondrejka-