„Morena, Morena, za koho´s umrela, za pána richtára, aj za jeho syna…“krikom a klopkaním na drevené varešky sa takto včera, v sobotu 13. februára, popoludní lúčili so zimou dievčatá z piešťanského súboru Žito. Zapálenú handrovú bábku potom hodili do Sĺňavy, aby už chladné dni skončili a mohli sme privítať jar. Morene sa však odplávať veľmi nechcelo, a dokazovala to aj studeným veterným počasím, ktoré viacero návštevníkov odradilo i od toho, aby prišli folkloristov podporiť.

IMG_0167Program sa začal včera popoludní na Námestí slobody, odkiaľ Žito spolu so skupinou divákov, núkajúc i domáce pohostenie prešli mestom a okolo Váhu pokračovali až na Sĺňavu. Tam pri makete piešťanskej chalúpky z Balneologického múzea zahrali niekoľko tradičných scénok, zaspievali, zatancovali a predviedli vyvrcholenie programu, ktorým bolo vyzlečenie, zapálenie a odhodenie Moreny do Váhu, aby s ňou aj zima odplávala. Na záver tancom a spevom privítali jar.

Chladné veterné počasie však mnohých návštevníkov odradilo a súbor tak sprevádzala len hŕstka skalných, či kamarátov, medzi ktorými vyčnievala jedna arabská rodina. Tú predstavenie našich folkloristov viditeľne zaujalo a celé si ho nakrúcali na mobilný telefón. Viac vo fotogalérii.

 

-ad-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972