Connect with us

Koktail

Mladá Piešťanka zabodovala ako „plus size modelka“ na Fashion weeku v Berlíne

Published

on

Slovenky sú krásne ženy, o tom niet pochýb. Náš modelingový svet však zatiaľ stále akosi zabúda na ženy s krivkami. Presvedčila sa o tom mladá Piešťanka Lucia „Drew“ Ondrisová, ktorá prerazila ako plus size modelka až s pomocou českej agentúry. Jej najväčším úspechom bol zatiaľ nedávny Berlin Fashion Week 2016, kde predvádzala módu pre plnoštíhle ženy renomovaných najmä nemeckých, ale aj rakúskych a francúzskych dizajnérov. „Curvy is sexy“ mala názov prehliadka modeliek s krivkami a Lucia sa o zážitky z nej podelila aj na svojom blogu.

Lucia prvá sprava

 

 

Informácia o jej úspechu nás zaujala, a tak sme mladú krásku oslovili, aby nám o sebe povedala viac. Dozvedeli sme sa, že študovala na Hotelovej akadémii v Piešťanoch a podľa nej je to skvelá škola, ktorú by si určite vybrala znovu. „Na vysokej som sa pochlapila iba na bakalára, keďže som študovala externe popri práci, magistra sa mi robiť už nechcelo,“ hovorí s úsmevom Lucia, ktorá vyštudovala odbor Masmediálna komunikácia na Univerzite Jána Amosa Komenského v Starom Hrozenkove. „Momentálne pracujem v Bratislave v istej americkej telekomunikačnej firme, keďže v Piešťanoch sa mi po roku nezamestnanosti nepodarilo nájsť si prácu.“

Modelingu sa zatiaľ venuje iba popri zamestnaní „Dlho mi ľudia hovorili: „Ty si taká fotogenická, mala by si robiť modelku…“ Ja som sa vždy musela smiať a myslela som si – v našich končinách? S mojou konfekciou? A to som „len“ 42. Každopádne jedného dňa som sa dočítala, že u našich českých susedov prebehla nejaká Miss Plus Size, bola som nahnevaná, že prečo niečo také neexistuje na Slovensku a tak som chcela osloviť niekoho z prostredia tejto českej Miss.“ Medzi sponzormi si našla istý český butik a poslala im fotky, údaje o sebe a napísala, že by chcela robiť modelku. „Vzápätí ma pozvali na pohovor a fototest, ktorým som prešla a uzavrela zmluvu s agentúrou Plus Size Models CZ, ktorú vlastne majiteľka tohto butiku založila. To bolo pred dvomi rokmi. Prvý rok sa nedialo nič a fotila som si len svoje projekty zadarmo. Po roku prišlo zopár väčších vecí ako platené fotenia či módne prehliadky v Bratislave a Prahe. Berlín je doposiaľ môj najväčší úspech,“ hovorí Lucia.

Fashion week v Berlíne sa konal od 18. do 22. januára a mladá Piešťanka predvádzala modely od piatich dizajnérov. Nebolo to však žiadne „leháro“, ako by si mysleli nezainteresovaní. „Prvý deň sme mali fitting, čiže skúška oblečenia, kde sa preriedilo, kto bude mať na móle čo oblečené. Skúšali sme aj choreografiu celej prehliadky a nakoniec sme šli aj generálku s prezliekaním a všetkým, čo k tomu patrí, aby sa videlo, ako to na druhý deň pôjde. Prehliadky boli v utorok a stredu ráno o jedenástej a poobede o 15-tej, pričom zakončenie bolo vo štvrtok jednou prehliadkou o dvanástej. Pre nás to znamenalo vstávanie o piatej ráno, aby sme o šiestej boli prichystané v šatni na make up a vlasy, kde sa o nás starali tri vizážistky,“ píše na svojom blogu.

„Na móle sa predstavilo 9 dizajnérov, pričom ja som išla v oblečení od piatich. Takže si viete predstaviť ten stres a rýchlosť pri prezliekaní, aby som vždy bola pripravená a stihla vyjsť v ďalšom outfite na mólo. Traja dizajnéri zapadali do kategórie mladých a nových značiek na trhu. Ich oblečenie sme predvádzali posledné aj s defilé.“ Napriek stresu si modelka svoju svetovú premiéru náležite užila a odniesla si z prehliadky skvelé zážitky: „Aký bol Berlín Fashion Week 2016? Môžem hovoriť iba za tú plus size časť, no bol úžasný :).“ Najväčšie zastúpenie modeliek s krivkami tvorili práve Češky z agentúry Plus Size Models CZ, ona ako jediná Slovenka a štyri Nemky z iných agentúr. „Vďaka tomu sme si to užili ešte viac a boli si navzájom oporou,“ hovorí.

Z predvádzaných modelov sa Lucia zamilovala najmä do fialových šiat od dizajnérky Anny Scholtz: „Krásna a charizmatická dizajnérka, ktorá spolupracovala už s rôznymi inými značkami a od roku 2014 aj so sheego. Jej motto je byť sebavedomá, ženská a sama sebou a to sa odráža aj v jej dizajnoch. Fialové šaty, ktoré som mala na sebe, som si od prvého momentu zamilovala. V okamihu, ako nám priniesli sheego oblečenie na fitting, modlila som sa k týmto šatám aby som ich mala ja a dostala som ich :) Boli mi osudné! Moja obľúbená farba a strih ako uliaty pre hrušku.“ (na foto prvé sprava).

Zaujali ju ale aj modely z dielne francúzskeho dizajnéra Oliviera Wartowskeho. „Mladý dizajnér z Paríža, ktorý sa prezentuje ako ten, čo ide proti prúdu. Vytvára oblečenie podľa nálady a heslom jeho značky je One Size Fits All (jedna veľkosť padne viacerým). V rámci berlínskeho fashion weeku bolo spustené hlasovanie za najlepšieho mladého dizajnéra a z troch prezentujúcich to vyhral Olivier. Z jeho krásnych šiat, ktoré predvádzala nemecká modelka Laura (naľavo), sme padali na zadok všetci,“ spomína.

http://2.bp.blogspot.com/-M6djn52lDMw/VqX-rVW3ZDI/AAAAAAAABpA/51RDJSVZ6ew/s1600/blogfw3.jpg

..a či som z Berlína aj niečo videla? Nuž veľmi málo. Pri režime byť od rána do večera na fashion weeku, sa toho veľa nestihlo, ale aspoň som videla jeden typický berlínsky prvok a to televíznu vežu,“ končí svoje rozprávanie piešťanská modelka, ktorú ste mohli vidieť aj pred pol rokom v relácii Nákupné maniačky. Jej príbeh zároveň ukazuje, že ak máte chuť, vieru a entuziazmus, žiadna prekážka nie je neprekonateľná…

-ad-, Zdroj: drewsbeauty.blogspot.sk, foto: Plus Size Models, archív Lucie Ondrisovej

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články