V piatok 21. júla popoludní dostal Dobrovoľný hasičský zbor v Lúke (DHZ Lúka) novú cisternu LIAZ 101.860 CAS K25. Zbor funguje v obci napriek nepriaznivému vzťahu zo strany obce. Hasiči si musia hradiť prevádzkové náklady z vlastných peňazí, prípadne financie získavajú vďaka výpomoci na festivaloch a iných kultúrnych podujatiach. Hasičské autá parkujú pod holým nebom, obci totiž dlhé roky chýba zbrojnica, z ktorej vznikol obecný úrad. Pomáhať ľuďom z novomestského aj piešťanského okresu chodievajú aj na súkromných terénnych autách.

Univerzálne hasičské vozidlo Liaz darovala lúčanským hasičom v polovici júla spoločnosť Vertiv Slovakia z Nového Mesta nad Váhom. Okrem nádrže na vodu s objemom 2 500 litrov a potrebného technického vybavenia odvezie spolu deväť hasičov.

Napriek tomu, že cisternová automobilová striekačka bola vyrobená v období nežnej revolúcie, jej konštrukcia je nadčasová – napríklad priestranná kabína dodnes nebola prekonaná.

Pozrite si náš krátky film o odovzdaní cisterny a o fungovaní zboru v obci:

DHZ Lúka doposiaľ slúžila cisterna Škoda 706 RTHP CAS 25, ktorú si kúpili a taktiež prerobili z vlastných peňazí.

Napriek veľkému záujmu o dobrovoľné hasičstvo sú podmienky v obci neadekvátne. Šesťdesiat hasičov a tri hasičské autá nemajú zázemie, zbrojnicu. Hasiči sa tak prezliekajú doma alebo v aute a samotné autá parkujú pod orechom v záhrade strojníka. O pozemok pre výstavbu zbrojnice žiadajú obec už od roku 2011. Márne.

Rovnako im vedenie obce na čele so starostom Vladimírom Vöröšom nepodpísalo žiadosť o dotácie, ktoré ministerstvo vnútra v súčasnosti rozdáva a ktoré ponúkalo aj v minulosti. Obec prepláca hasičom len časť nákladov na naftu. Ak bude tento apatický stav pretrvávať, hasiči sú pripravení spísať petíciu za vybudovanie hasičskej zbrojnice.

Návrh hasičskej zbrojnice:

Vlani absolvovali hasiči šestnásť výjazdov, tento rok zatiaľ tri. Okrem pomoci pri požiaroch, povodniach a dopravných nehodách vykonávajú požiarny dozor na kultúrnych akciách, dodávajú vodu poľnohospodárom, ale pomáhajú aj s vynášaním tehál na hrad Tematín či stavaním mája. V rámci Západoslovenskej hasičskej ligy organizujú jedno z kôl, ako isto tušíte, nie na Lúke, ale na futbalovom ihrisku v spriaznenej obci Banka.

V prípade, že by ste chceli lúčanských hasičov podporiť, prípadne sledovať ich aktivity, nájdete ich na facebooku.

Pozrite si fotogalériu, ktorá mapuje pôsobenie DHZ Lúka:

-text, foto a video: vv; archívne foto: DHZ Lúka, Milan Dermek, vv; reprofoto: Andrej Krajčí-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972