Medzi víťazov literárnej súťaže Piešťany očami detí, ktorú pravidelne organizuje Mesto Piešťany, sa v minulom roku dostala aj Hanka Zemanová, štvrtáčka zo ZŠ Mojmírova. So svojím prozaickým príspevkom Londýn získala v I. kategórii žiakov IV. až IV. ročníka tretie miesto. Blahoželáme a jej zážitok z výletu prinášame v pôvodnej podobe (bez redakčných úprav).  

Londýn

Všetko sa to začalo tým, že mamina s tatinom mali výročie svadby a chceli niekam ísť. Po dlhom rozmýšľaní ich napadol Londýn. Všetci sme sa do Londýna tešili. Prišiel dedko a zaviezol nás na letisko v Bratislave. V Londýne sme pristáli neskoro večer. Bývali sme pri olympijskom parku.

V Londýne sme videli veľa zaujímavých vecí. Tower Bridge, Londýnske oko, Galériu Tate, Big Ben, Prírodovedecké múzeum, Buckinghamský palác, najväčšie hračkárstvo Hamleys, živé sochy, pekné námestia a veľa ďalších pekných vecí.

Najviac sa mi páčilo Londýnske oko. Je to vlastne veľké koleso, ktoré sa pomaly krúti a v zavesených kabínach sa vozia ľudia, aby spoznali krásy Londýna. Pred vstupom bola dlhá rada turistov. Tatino nám kúpil špeciálne lístky, aby sme v kabíne nemuseli stáť. On s nami nešiel. S veľkým strachom, plná očakávaní som s mamou a bratom nastúpila do veľkej presklenej kabínky. Spolu s nami tam nastúpilo ďalších 10 ľudí. Usadili sme sa a kabínka začala pomaly stúpať nahor. S tatom sme si kývali, až bola z neho iba malá bodka medzi ľuďmi. Počasie nám prialo, bol slnečný deň a pomaly sa nám začala pred očami rozprestierať panoráma Londýna. Pod okom tiekla rieka Temža. Kľukatila sa ako obrovský had, bála som sa, že do nej Londýnske oko spadne. Na vrchole oka sme videli na všetky strany Londýna. Pripadala som si ako vták, aj on má pri svojom lete takýto výhľad na mesto. Londýn bol obrovský, budovy, ulice, mosty, doprava všade kam moje oko dovidelo. Pri pohľade nadol ma upútalo detské ihrisko. Pri klesaní kabínky som sa tešila, ako sa na ňom s bratom pohráme. Stalo sa. S bratom sme sa v ten deň parádne vyšantili medzi deťmi, ktorým sme len občas niečo rozumeli. Bolo to zvláštne nerozumieť, čo si ostatné deti hovoria. Londýn je plný ľudí z celého sveta. Na vlastné oči som videla a počula černochov, tmavých ako čokoláda, Indov, Aziatov. Všetci boli milí, usmiati.

Londýn ma očaril. Rada sa tam určite vrátim. Ďakujem mojim rodičom, že ma tam zobrali.

Hana Zemanová, 4.A ZŠ Mojmírova Piešťany, foto: wikipedia (free)

 

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972