Čajka, Barlolamač, Kolonádový most, ale i piešťanské výšivky nájdete aktuálne na plechovkách piva. „Prepašovala“ ich tam piešťanská ilustrátorka Alica Kucharovič. Celkovo pripravila sedem dizajnov, ktoré zobrazujú rôzne kúty Slovenska.

Pivovar Šariš už vlani zrealizoval limitovanú edíciu plechoviek so slovenskými ľudovými motívmi. Tento raz prišiel s kampaňou „Každý máme v srdci kus Slovenska“, v rámci nej sa predstavujú prírodné krásy, architektonické skvosty či prvky kultúry našej krajiny.

„V prvom momente ma Šariš oslovil, aby som spracovala folklórnu tematiku. Mne sa, ale okrem folklórnych motívov zdalo vhodné zakomponovať najtypickejšie znaky Slovenska, architektúru, krajinné oblasti, zvieratá a hlavne zachytiť rozmanitosť jednotlivých oblastí. Tak vznikla edícia 7 plechoviek z 3 regiónov Slovenska. Západ, stred a východ na plechovkách s desiatkou v červenej farbe a dvanástkou v zlatej. Nakoniec som ešte spracovala tému východu a festivalu Východná na tmavom pive. Takto majú plechovky možno aj zberateľský potenciál,“ približuje spoluprácu A. Kucharovič.

Alica Kucharovič pri práci na dizajne plechoviek

Medzi motívmi nájdete Vysoké Tatry, Štrbské pleso, Spišský hrad, unikátne drevené kostolíky, ale aj Oravský hrad, Banskú Štiavnicu, Demänovskú ľadovú jaskyňu či motívy detvianskych tancov. V rámci západného Slovenska dominuje Bojnický zámok, Dunaj i Mohyla Milana Rastislava Štefánika a samozrejme spomínané motívy z Piešťan.

„Vďaka tejto spolupráci som si osviežila zaujímave miesta na Slovensku. Piešťanom som venovala hlavne zlatú 12% plechovku. Na nej je vyobrazená čajka letiaca nad Kolonádovým mostom v tesnej blízkosti typického ornamentu z piešťanského kroja. Samozrejme nesmie chýbať obľúbený Barlolámač stojaci vedľa vysokého topoľa z Kúpeľného ostrova. Bocian sediaci v hniezde reprezentuje objavenie liečivého účinku bahna a samotný vznik Piešťan. Ilustrácie sú prepletené výšivkami a krojovými prvkami zo západného Slovenska. Na zadnej strane dominuje mohyla obrastená vzormi folklórnych prvkov,“ dodáva ilustrátorka, ktorá tak symboly Piešťan posunula do povedomia ľuďom na celom Slovensku.

Ilustrácie krás Slovenska nerobila po prvý raz. Na svojom konte má napríklad už realizáciu ilustrácií knihy Márie Valovej Výlety s Betkou Abecedkou, kde rovnako svojimi kresbami priblížila množstvo slovenských zaujímavostí.

-th-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972