Koktail

Kolonádový most zhasne, pripomenieme si Hodinu Zeme

By 19. marca 2013No Comments

Každoročne viac než miliarda ľudí vypne v dohodnutom čase na hodinu svetlá. Nesvieti Eiffelova veža, Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, Times Squer a 23. marca o 20.30 sa do tmy na 60 minút ponorí aj Kolonádový most.

[singlepic id=40708 w=340 h=520 float=left]Podujatie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o zmenách klímy organizuje v Piešťanoch Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera. S myšlienkou usporiadať Hodinu Zeme prišli jej riaditeľ Ladislav Blaškovič a zástupkyňa Eva Bernátová.

Súčasťou akcie bude vystúpenie folklórneho súboru pri HAĽW, ktorý pochová Morenu a privíta jar. Nasledovať bude ohňová show, vypustenie lampiónov šťastia, zapaľovanie sviec a pripravené je aj občerstvenie.

Hodinu Zeme si v dohodnutom čase, teda 23. marca o 20.30 môže pripomenúť každý vypnutím všetkých elektrických spotrebičov vo svojej domácnosti. Jednotlivci, samosprávy aj firmy takto potvrdia, že im záleží na udržateľnej budúcnosti, a že myslia na problémy spojené s klimatickými zmenami a svetelným znečistením.

Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou. Od roku 2011 spolupracuje na Slovensku s členmi Sekcie ochrany pred svetelným znečistením SAS pri SAV.

Prvýkrát zhaslo asi 2,2 milióna domácností svoje svetlá v roku 2007. Pridalo sa 2000 firiem aj mesto Sydney. Už o rok neskôr narástol počet účastníkov na 50 miliónov ľudí. V roku 2009 sa Hodina Zeme zapísala do histórie ako najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia, zapojilo sa aj 9 z 10 najľudnatejších veľkomiest sveta. Bolo vypnuté osvetlenie na známych stavbách a pamiatkach. Zhasla Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji. O rok neskôr sa zapojilo aj Slovensko.

Text: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972