Veľká Javorina a Holubyho chata sa už v sobotu 25. marca počas Hodiny Zeme opäť pripojí k jedinečnému spojeniu viac ako 200 miest v Čechách a na Slovensku prostredníctvom Keltského telegrafu. Zmyslom a hlavným účelom podujatia je návrat k Matke Zemi, oznámenie príchodu jari a symbolické prepojenie ľudí prostredníctvom posielania svetelného signálu. Účastníkov čaká bohatý program, v ktorom sa dozvedia viac o megalitickej kultúre, keltoch a užijú si ohňovú show v podaní súboru Fuerza del Fuego. Organizátori týmto spôsobom nadväzujú na dorozumievanie keltských kmeňov, kedy na vrcholkoch kopcov vyrastali strážne opevnenia a veže, ktoré sa dorozumievali práve prostredníctvom ohňa.

„Na kopcoch, často pôvodných keltských svätyniach, vznikajú rok čo rok, vždy v prvú jarnú sobotu stanovištia, ktoré si pomocou svetelných znamení predávajú signál, symbolickú správu o príchode jari. Ľudia, ktorí sa na kopce vydávajú, si hovoria čerti a podobne ako kedysi Keltovia vykonávajú niečo ako obrady k vzdaniu úcty prebúdzajúcej sa prírode, bohyni Matky Zeme, darujúcej životnú sily. Čo kopec to iná skupina ľudí, iný prístup, či ak chcete rituál. Nič nie je predpísané, ale aj tak spontánne dochádza k mystickému vzájomnému prepojeniu účastníkov Keltského telegrafu i napojeniu, presahujúcemu bežný myšlienkový priestor dnešných ľudí,“ približuje Keltský telegraf jeho zakladateľ Vlastimil Hela.

Prvé podujatie sa konalo v roku 2010 a Veľká Javorina je odvtedy už tradične miestom zapálenia signálneho ohňa, ktorý zaháji Keltský telegraf. Oheň bude spájať ľudí na viac ako 200 kopcoch, pričom pozorovatelia by mali vidieť svetlo na okolitých kopcoch.

Program:
19.00 – Zapálenie ohňa pri Vavrouškovom pamätníku 
19.10 – Keltský telegraf a jeho zmysel
19.15 – Ohňová show – vystoupenie súboru Fuerza del Fuego
19.30 – Zahájenie Keltského telegrafu 2017, vyslání svetelného signálu a pozorovánie signálov z okolitých kopcov
19. 40 – Ohňová show Fuerza del Fuego
20.15 – Holubyho chata – beseda o Kruhoch v obilí, megalitickej kultúre i o Keltech – Vlastimil Hela, bádateľ a publicista, zakladateľ Keltského telegrafu

-lt/Zdroj, foto a grafika: Keltský telegraf, mapy.cz-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972