Koktail

Jesenným Inovcom na Topoľčiansky hrad

By 27. októbra 2013No Comments

Niekdajšie sídlo mnohých šľachtických rodov je pre Piešťancov menej častým cieľom turistických výletov. Z Bezovca/Novej Lehoty je veľmi dobre dostupný pešo aj na bicykli. Už po ceste sa ponúkajú charakteristické jesenné výhľady, najlepší však zažijete priamo z Topoľčianskeho hradu.

[singlepic id=48596 w=520 h=340 float=center]

Ak chcete využiť autobusovú dopravu, pohodlnejšie je naplánovať si tento výlet na sobotu, v druhý deň víkendu totiž premáva na Novú Lehotu menej spojov.

Východiskový bod je pri rozcestníku v centre obce, kde stoja dva kostoly chrbtom k sebe, akoby boli pohnevané. Po zelenej trase sa pohodovým tempom dostanete na hrad za necelé dve hodiny. Túra nie je náročná a zvládnu ju aj deti. Treba sa však pripraviť na jedno krátke, ale intenzívne stúpanie.

Topoľčiansky hrad prešiel v posledných rokoch rekonštrukciou. Stavebné práce tam čiastočne prebiehajú aj naďalej a preto treba počítať s určitými obmedzeniami, ale finálna podoba opráv je už viditeľná. Keďže projekt zahŕňal aj vytvorenie hľadiska a pódia, v budúcnosti sa tam môžu konať rôzne kultúrne podujatia. Neďaleko Piešťan tak možno vznikne podobne zaujímavá atrakcia ako je Beckov.

Hrad bol od svojho vzniku v začiatkom 14. storočia sídlom viacerých šľachtických rodov. Najnovšie historické poznatky hovoria, že mohol patriť aj Matúšovi Čákovi, ktorý vďaka nemu ovládal okolie Topoľčian. Neskôr ho istý čas okupovali husiti, ale od konca 18. storočia bol opustený a chátral.

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972