Connect with us

História

Históriu Piešťan oživuje každý deň na facebooku

Published

on

Keď Ladislav Mušinský založil na facebooku stránku Piešťany – History, zrejme netušil, ako rýchlo sa jeho myšlienka ujme, ani koľko práce mu odrazu pribudne. Pri nedávnom výročí stránky dňa 23. augusta síce vyjadril sklamanie, že k fotografiám ľudia nepripájajú aj viac informácií, komentáre od priaznivcov stránky, mu však ukázali, že jeho práca má i tak veľký zmysel. Stránku označilo lajkom skoro 2800 ľudí a každý deň si pripomínajú, ako naše mesto vyzeralo v minulosti.

Ladislav Musinsky

(Ladislav Mušinský pri uvedení výstavy ochotníckeho divadelníctva  A opona spadla v roku 2010)

Advertisement
Hello GPT

Tvorca stránky však dúfal vo viac, ako len pridávanie lajkov. Vo svojom komentári poďakoval všetkým priaznivcom a najmä prispievateľom fotografií – Jánovi Galovi, Eduardovi Budkemu, Alexandrovi Urminskému, Martinovi Valovi, Michalovi Masárovi a Viere Špánikovej za sprístupnenie ich foto archívov, bez ktorých by podľa neho stránka veľmi skoro skonala na nedostatok. No tvrdí aj: „Obdobne som dúfal vo väčší ohlas vo vešaní fotografií, najmä starých a historických, a tým vytvoriť obrovský fotoalbum mesta. Ani to sa veľmi nedeje. Prevláda ten konzumný (likerský) prístup. Neverím, že by sa v domácnostiach nenašli fotografie rodičov, prarodičov a pod. A tak ešte raz poďakovanie patrí tým, ktorí ten konzumný prístup nepoznajú. V prvom rade sú to Ladislav Alexander Benedikovič a Viliam Tlstovič, Tonka Menská a niekoľko ďalších. Chcem veriť, že moja snaha neskončí po prvom výročí a budeme sa stretávať aj naďalej.“

Jeho slová, samozrejme, nezostali bez odozvy a za mnohé komentáre, ktoré obetavému priaznivcovi piešťanskej histórie ďakovali, sme vybrali tieto:

Advertisement
Hello GPT

Lucia Hrnčárová viem,že každé ráno nájdem krásne nové foto plné spomienok, či už na život mesta, veľakrát na životy našich otcov,dedov, pradedov..týmto sú stále medzi nami..ďakujeme

Tatiana Jantova je tam aj kopu múdrosti a umu našich predkov vo všetkých odvetviach, kúpeľníctve, zdravotníctve, kultúre, športe.

Advertisement
Hello GPT

Jozef Pomaybo Ja som odisiel z Piestan 1968tom roku a vzdy mi bolo luto ze som nemal ziadne fotografie z miesta kde som sa narodil a vyrastol az do maturity. Fotografie co davas na FB su uzasne, nezaplatitelne…

Zdenka Simon akekolvek fotografie , ci uz tie novsie alebo starsie … vedz … Piestany – history , ze pre nas , co sme ich museli opustit uz z akychkolvek dovodov, ich zhliadneme na tvojej krasnej stranke s laskou a milymi spomienkami ………………. tak vela optimizmu , trpezlivosti a dobrych napadov ,

Advertisement
Hello GPT

Facebookovská stránka o našej histórii teda nielen oživuje spomienky, či každý deň poteší jej priaznivcov novými fotografiami, ale aj spája Piešťancov, roztrúsených po celom svete. Ľudia zrazu opäť vyťahujú domáce archívy, ktoré vynášajú na svetlo sveta nielen rodinné korene, ale i rôzne súvislosti s prelomovými historickým udalosťami Slovenska.

Aj redakcia www.pnky.sk sa preto pripája k poďakovaniam Ladislavovi Mušinskému za trpezlivosť a ochotu, s ktorou sa svojmu projektu venuje. Stránke Piešťany – History gratulujeme touto cestou k prvému výročiu a dúfame, že sa jej bude dariť stále lepšie.

Advertisement
Hello GPT

A ak máte doma staré fotografie, o ktorých si myslíte, že by mohli byť zaujímavé i pre ostatných, neváhajte a dajte ich „do pľacu“.  Niekedy ani konzumný like nemusí byť na zahodenie – veď keď ich odklikne aj 150 ľudí, ako pri niektorých fotografiách, ide rozhodne o úspech.

(red) Foto: https://www.facebook.com/pages/Piešťany-History – prevzaté so súhlasom Ladislava Mušinského. Mená autorov či poskytovateľov jednotlivých fotografií nájdete na domovskej stránke.

REKLAMA

Advertisement
Hello GPT

MONKEY

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články