Hľadáte zaujímavý tip na výlet v blízkosti Piešťan? Necelých tridsať kilometrov od Piešťan v Bošáckej doline v obci Haluzice môžete navštíviť zrúcaninu neskororománskeho kostolíka, pod ním Haluzickú tiesňavu a na protiľahlom kopci sa môžete pokochať krásnych pohľadom z rozhľadne Hájovky.

_MG_7428 kopie

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1398 pod názvom Halusych. Obec má momentálne 50 obyvateľov. Kostolík postavili niekedy v prvej štvrtine 13. storočia. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1299 z čias panovania posledného uhorského kráťa z rodu Arpádovcov Ondreja III.  V rokoch 1540 až 1620 a ešte krátko začiatkom 18. storočia počas povstania Františka II. Rákociho využívali kostol protestanti. Katolíkom sa vrátil po roku 1708 a slúžil ako farský kostol. V roku 1810 v ňom cirkev definitívne zakázala slúženie sv. omší, pričom dôvodom bol schátralý stav. Opravy sa dočkal až v roku 1968. Podarilo sa tak zachrániť obvodové murivo v prakticky pôvodnej výške. Od roku 2013 sa tu realizuje obnova a výskum vďaka aktivitám dobrovoľníkov z občianskeho združenia Historicko-astronomická spoločnosť.

_MG_7452 kopie

Tesne pri zrúcaninách kostola sa tiahne asi 1 km dlhá, 200 m široká a 50 m hlboká Haluzická prierva, ktorá vznikla eróziou potoka v malo hlinitých bridliciach a dolomitoch tohto flyšového pásma Bielych Karpát. Roklina sa neustále rozširuje a ohrozuje múry okolo kostola. Dnes je chráneným krajinným územím.

IMG_7509 kopie_MG_7521 kopie

K návšteve vás môže inšpirovať aj krásne video Jozefa Dovičina:

Do lokality sa dostanete pomerne jednoducho. Za Novým Mestom nad Váhom odbočíte do Trenčianskych Bohuslavíc. Pokračujete smerom na Bošácu. Asi kilometer za Bohuslavicami odbočíte doprava na vedľajšiu cestu do Haluzíc. Zaparkujete pri obecnom úrade, odkiaľ je to ku kostolíku, do tiesňavy, či na rozhľadňu iba kúsok a výlet sa dá absolvovať aj za nie príliš ideálneho počasie. Navyše pri topení snehu, alebo po daždi máte jedinečnú príležitosť vidieť tiesňavu naplnenú vodou.

th (zdroj: absida.sk) Foto: th Video: Jozef Dovičin

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972