Camping Pullmann na Banke hostí počas tohto víkendu vo svojich priestoroch už piaty zraz priaznivcov áut francúzskej značky Citroën. K videniu nie sú len najstaršie veterány, ale aj množstvo novších vozidiel mapujúcich dizajn automobilky až po súčasnosť. Väčšina majiteľov považuje za ich najlepšiu vlastnosť ich pohodlnosť a tiež rôzne konštrukčné detaily, ktoré predbehli svoju dobu. Stretnutie organizuje občianske združenie Citroën club Slovakia.

IMG_0767_resize

Napríklad Citroën DS, ktorý všetci poznáme ako Fantomasovo lietajúce auto, sa začal vyrábať v roku 1955 a už vtedy disponoval hydropneumatickým odpružením poskytujúcim obrovský komfort jazdy, ale napríklad aj jazdu na troch kolesách. Tento model tiež neskôr dostal do výbavy natáčacie svetlomety. Na krásne zreštaurovanom bielom modeli z roku 1970, ktorý si môžete pozrieť v priestoroch kempingu, pracoval majiteľ Jiří Med takmer rok. Pri pohľade na auto by určite nikto nepovedal, že bolo pred kúpou a renováciou do polovice zapadnuté v hline, kdesi v Rakúsku.

„Citroën DS je výnimočný dizajnom, tým je úplne bezkonkurenčný. Druhá vec hydraulika, ktorá je na svoju dobu dokonalá. Keď človek prejde napríklad 600 kilometrov v Oktávii tak vyjde z auta vyskákaný a v DS-ke to nie je problém. Prejazdy, retardéry, auto sa len krásne zhúpne a človek ide ďalej,“ povedal o svojom aute majiteľ Jiří Med.

„V roku 1934 vymysleli konštruktéri predný náhon. To bola naozaj rarita a žiadna iná automobilka to v tej dobe nerobila. Napríklad Mercedes 170V sa s Citroënmi z roku 1934 vôbec nedá porovnávať. Citroën má samonosnú karosériu, torzné pérovanie, predný náhon a celkové prevedenie je naozaj výborné. Mercedes je proti tomu len taká drevená škatuľa,“ povedal ďalší z majiteľov Antonín Lichý.

Dnes sa autá vydali na spanilú jazdu do Nového Mesta nad Váhom, kde navštívia priestory predajne Citroën Vidlička a pokochať ich krásou sa budú môcť aj návštevníci námestia. Do kempingu sa vrátia okolo pol tretej a program bude prebiehať až do neskorého večera. Návštevníkov čakajú športové aktivity a hry pre deti, hry pre dospelých a od 21:00 aj Francúzsky večer.

IMG_0759_resize

„Môj starý otec bol jedným z prvých v Piešťanoch, ktorý si kúpil Citroën niekedy v sedemdesiatych rokoch a tak nejako to rodine zostalo. Na modeli 2CV je nádherné napríklad to, že bol navrhnutý pre francúzsky vidiek. Bolo to auto, ktoré malo odviesť dvoch ľudí a mech zemiakov po pooranej roli bez toho, aby sa v ňom ľudia pomlátili. Aj na tom človek vidí to majstrovstvo konštruktérov,“ povedal hlavný organizátor z Citroën clubu Slovakia Tomáš Michálek.

Program:
Sobota
11:00 – 12:00 h – Návšteva v Citroën Vidlička
12:00 – 12:30 h – Presun na námestie Nové Mesto nad Váhom
12:30 – 14:00 h – Obed, prehliadka mesta
14:00 – 14:30 h – Presun späť do campu
15:00 – 16:00 h – Športové aktivity pre deti v spolupráci so športovo streleckým klubom v Piešťanoch
16:00 – 17:00 h – Hry pre deti (podľa počtu detí a ich veku)
16:00 – 17:00 h – Hry pre dospelých
17:00 h – Večera
21:00 – … h – Francúzsky večer

Nedeľa
11:00 h – Vyhodnotenie súťaží (Vedomostný kvíz, Najkrajšie auto zrazu, Súťaže dospelí, Súťaže deti)
14:00 h – Ukončenie stretnutia

-lt-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972