Connect with us

Koktail

Fotopríbeh na pokračovanie: V Indii na cestách s vlakom o preteky (3)

Published

on

Nový rok v Indii sme strávili netradične, naložení v cestovnej horúčke a v super fast express vlaku z Bengaluru na Goa. Zažiadalo sa nám po tom kultúrnom šoku trochu vyprázdniť hlavy a nadýchnuť sa európskej atmosféry. 
2_resize
24-hodinová dobrodružná cesta sa začala vo vlaku z Hindupuru do hlavného mesta Karnataky. Bengaluru je veľmi rýchlo rastúce 10- miliónové mesto, len si to predstavte: 2x toľko obyvateľov, ako má Slovensko na rozlohe 500km². Hovorí sa, že priemerne sa sem za hodinu presťahujú 3 nové rodiny. V Bengaluru nájdete všetko, čo v mnohých častiach Indie nie. Ale ak sa tam vyberiete, pripravte sa, že strávite celý deň na ceste a po chvíli sa budete cítiť ako organista precvičujúc donekonečna takt – brzda, spojka, plyn.

3_resize

Takáto situácia je na cestách, kde sa jazdí prevažne v ľavom pruhu, celkom bežná. Nájdete na nich autá, špeciálne Tuk-tuk taxíky a množstvo motoriek, ktoré sa snažia vyplniť aj tú najmenšiu voľnú plochu na ceste, a samozrejme všadeprítomné nedotknuteľné kravy.

4_resize
Vo väčších mestách nájdete aj semafory. Ale ako funguje križovatka bez svetiel? Vyzerá to tak trochu ako príbeh z džungle, keď už motorky z prvého radu naprázdno vytáčajú plyn, môžete očakávať, že tí z najodvážnejších v minúte pretnú bežiaci pás a s vervou spustia premávku z opačnej strany. Bezpečnostný predpis č. 1: Trúb čo najviac a najhlasnejšie pri akomkoľvek nečakanom pohybe. Vidíte to modré auto v protismere? Tiež nič špeciálne, proste India :)
Odkaz na video:

Ako šofér z Európy musíte zabudnúť na to, že by Vám patril celý pruh, že máte niekde prednosť v jazde a že by ľudia mali chodiť po chodníkoch. Ak sa Vám občas bude zdať, že do takej malej uličky vaše auto nevojde, dočkáte sa zázrakov a vaše schopnosti predstavivosti budu rozšírené :)

5_resize

Späť však do vlaku. Určite poznáte tie známe fotografie z preplnených vlakov, kde sú ľudia schopní naložiť sa aj na strechu. Už vieme, prečo je to možné. Aj náš samotný „Super fast express do Vasco Da Gama sa plazil priemernou rýchlosťou 45km/h vyše 15 hodín. Celé kupovanie lístkov a výber triedy, v ktorej sa zvezieme, to je na samotnú kapitolu. Vyskúšali sme si takmer všetky a  v podstate je to jedno. Hocikedy môžete čakať, že sa pred Vás postaví staršia paní v sárí a pohľadom a posunkami Vás bude presviedčať, že dobrých ľudí sa všade veľa zmestí a že štvormiestna sedačka s ľahkosťou pojme aj sedem indov.
A ako to vyzerá, keď príde noc? Tetris po indicky :)

6_resizeA ako sa dozviete, že už svitá? Čaaaai-garam-garam-čaaaai-masalaaaa-čaiii budíček a indiánský Chai wallah sa postarajú o to, aby sa vaše oči rozlepili vďaka čiernemu čaju s mliekom a kopcom cukru. Apropo Masala čaj.. najlepší som zatiaľ mala v slovenskej čajovni, ozajstní majstri sú zrejme hlavne na severe. Chuť korenia tu často nahrádza práve jaggery – trstinový cukor.

7_resize
Keď si Vás už všetci indiáni dôkladne poobzerajú a vyfotia na svoju facebook profile photo, pohľad Vám zastaví na tej kráse na vôkol. Oči zvedavosťou roztiahnuté dokorán sú, keď sa začne krajina zelenať…
8_resize
Že sme už takmer na mieste, ohlasovali okolité hory. Štát Goa na východnej hranici totiž lemuje pás národných parkov a indickej džungle s obrovskými stromami aj vodopádmi. Po vyprahnutom Andhra Pradesi plnom prachu sme s radosťou vdychovali čistý voňavý vzduch pralesu.
9_resize
Výhľad na hory, obrastené lesmi, nám pripomenul i naše krásne zelené Slovensko. Veruže po tých skalnatých kopcoch to bol pohľad, ktorý povzniesol dušu a uvoľnil dýchacie cesty. Častokrát si oveľa viac vážime veci, ktoré máme, až keď ich opustíme. Prechádzka do lesa bola pre mňa jednou z nich. Už sa neviem dočkať, kedy to opäť zažijem.
8_resizePostupne džunglové stromy začali nahrádzať palmy a nás delili od vytúženého čľapkania sa v slanej vode už len 2 hodiny cesty. Nedočkavo sme vykúkali von z okna, dojedali cestovné zásoby a počítali posledné minúty. Ešte zopár prestupov autobusom a sme tam.
11_resizeArambol, mestečko s najvychytanejšími party plážami v okolí a množstvom malých plážových bambusových chatiek. Miesto diania, stretávania sa, hudby, umenia, jogy a zábavy pre malých aj veľkých. Každý večer si je z čoho vyberať a na pláži, či v lokálnych baroch, všade máte možnosť stretnúť hudobne zdatných jedincov, ktorí džemujú každý večer po západe slnka.
12_resize
Názvy barov ako Love Temple, Laughing Buddha, Oshoanic a podobne jemne naznačujú čo asi hýbalo týmto pobrežím pred pár rokmi. Dnes už o dosť viac turisticky vyhľadávané miesto zmenilo svoju hippie tvár a ako každá turizmom obliehaná zem, podľahla konzumerizmu a niekedy sa zdá, že všetci sú tu expertami na jogu alebo meditáciu za nie príliš symbolický poplatok.
14_resize
Na každom kroku nájdete desiatky stánkov ponúkajúce vyčačkané indické oblečenie, aladinky rôznych farieb, či plážové šaty, ktoré si aj tak nikde inde ako na goa v indii neoblečiete. Na tých frekventovanejších plážach vás často oslovia aj lokálne indky a budú ponúkať špeciálne ceny za šperky, šaty či masáže nôh. Niekedy to býva veľmi zložité, zladiť vašu chuť si oddýchnuť a užívať pohľad na more s obchodníckymi stratégiami domácich.
13_resizeOdkedy sme prišli do Indie, nenašla sa jediná príležitosť na kúpanie. V prvom rade preto, že väčšina jazier v najsuchšej časti indie, v štáte Andhra Pradesh, sú monzúnového pôvodu a hniezdi v nich množstvo tropického hmyzu a plazov. V druhom rade preto, že kúpanie v oblečení si predstaviť neviem a Indiáni si zas nevedia predstaviť polonahé ženské telo na verejnosti.
15_resize
Konečne! Trochu výdychu a uvoľnenia a pocitu, že sa nemusíte skrývať pred pokriveným pohľadom skolonizovanej kultúry. I preskakovať vlnky sa nám zachcelo a máčali sme sa poctivo každý deň, užívajúc si pri tom pohľad do stratena na modrý horizont.
20160106_165118_resize

Anjuna Beach je to pravé party miesto pre ľudí, čo im chutí dávkovať si cez uši trochu tranzu. Psytrance parties na každom rohu a trvalá výzdoba v mnohých podnikoch láka už z pláže turistov, čo by si radi podskočili do opakujúcich sa dunivých rytmov v tomto pieskovom hippielande.

20160106_165040_resize

Pre tých vášnivých tanečníkov odporúčam pozrieť program Nyex a Hill Top klubu, alebo baru Shiva Valley. Toť malý náhľad práve na ten posledný:

20160104_174729_resize

Posledný západ slnka a ide sa domov. Z centra diania do stredu ničoho. Veľmi silný kontrast a pre nás praktická ukážka toho, že India má množstvo tvárí, vôní aj chutí. Už sa tešíme, aká bude tá ďalšia.
-Veronika Repková-

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články