Koktail

Eurotour odštartoval v Nigeri a na Islande

By 10. novembra 2011No Comments

Výstavou fotografií zo stredoafrickej krajiny a prednáškou o ostrove gejzírov a sopiek otvorili 9. novembra v KSC Fontána prehliadku filmov o cestovaní, krajine a človeku Eurotour 2011.

[singlepic id=21900 w=320 h=240 float=right]Do Nigeru, ktorého 75 percent povrchu je pokrytých pieskom sa vybral astronóm Vojtech Rušín na pozorovanie Slnka. Okrem oblohy si však všímal aj pôvodných obyvateľov a fotografoval ich. „Ľudia sú tam skrátka nádherní, preto mi tak učarovali. Je to veľmi chudobná krajina s priemernou mzdou dolár na deň, minerálna voda tam pritom stojí pól dolára. Človek až tam pochopí, čo sú ťažké životné podmienky,“ povedal počas vernisáže Vojtech Rušín.

Nadviazať kontakt s miestnymi podľa neho nebol žiadny problém. „Najprv sa snažím s nimi komunikovať, aj keď je to veľmi ťažké. Keďže tam nechodí veľa turistov, pre domácich je fotografovanie skôr zábavou a veľmi ochotne pózujú,“ vysvetlil autor a dodal, že ako astronóm vníma každého človeka ako celý vesmír.

[singlepic id=21903 w=320 h=240 float=left]Vďaka astronómii prešiel kus sveta aj jeho kolega Marián Vidovenec. Prostredníctvom jeho zážitkov a obrazovej dokumentácie absolvovali diváci v kine Fontána 2000 km dlhú cestu okolo Islandu. Napriek tomu, že počasie slovenskej astronomickej výprave príliš neprialo, podarilo sa im zachytiť vzácnu polárnu žiaru, ktorú bežní návštevníci, počas turistickej sezóny na Islande nemajú šancu pozorovať. Sú tam totiž biele noci.

Eurotour pokračuje aj vo štvrtok a piatok. O svoje zážitky z ciest na bicykli po juhovýchodnej Číne sa podelí piešťanská rodáčka Nina French dnes o 18.00 h.

[nggallery id=1206]

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972