Európsky unikát okáň hruškový aj v piešťanských záhradách

Európsky unikát okáň hruškový aj v piešťanských záhradách

27. apríla 2019 Off Od PNky.sk

V poslednú aprílovú sobotu sa v záhrade obyvateľov v starých Piešťanoch podarilo odfotiť najväčšieho európskeho motýľa, ktorým je okáň hruškový. Ide o nočného motýľa, takže i keď nie je v strednej Európe ničím extra výnimočným, úplne bežne sa s ním nestretnete. Dospelé jedince majú rozpätie krídel 10 až 20 cm.

Okáň hruškový žije v južnej, juhovýchodnej a strednej Európe, v Malej Ázii, v Iráne a na Kaukaze. Húsenice dorastajú do dĺžky 12 – 15 cm a živa sa listami ovocných stromov. 

V Európe ide o najväčšieho motýľa, i keď jeho prvenstvo ohrozuje okáň dubový, ktorý povchádza z Východnej Ázie. Od chovateľov sa však dostal aj do voľnej prírody a v európskych podmienkach sa mu tiež celkom darí.

Podľa odborníkov larva okáňa hruškového patrí k najhladnejším tvorom na svete. Za prvého 2,5 dňa svojho života zožerie 86-tisíc raz toľko, ako sama váži. Ak by sme chceli porovnanie s človekom, trojkilový novorodenec by si musel pochutiť na viac ako 250 tonách potravy.

Veľké farebné oká na krídlach nie sú pre krásu. Slúžia na odvrátenie pozornosti či zastrašenie útočníka. Kresba sa podobá na oči sovy, jastraba alebo mačky, pred ktorými majú potencionálni útočníci na motýľa rešpekt.

Viac zaujímavostí o okáňovi hruškovom sa dočítate napríklad tu. 

Text a foto: -th- Zdroj info: www.korzar.sme.sk