Elektrárňa bude aj v januári plná vedy a umenia

Elektrárňa bude aj v januári plná vedy a umenia

5. januára 2018 Off Od PNky.sk

Elektrárňa Piešťany pripravila pre obyvateľov a návštevníkov mesta v prvom mesiaci roka 2018 bohatý program. Prvým podujatím bude v pondelok 15. januára vernisáž výstavy Od hry k umeniu, ktorá predstaví diela žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy v Piešťanoch. Na pláne sú však aj mnohé ďalšie udalosti, ktoré budú prezentovať vedecké zaujímavosti i umenie.

Mikroorganizmy väčšinou vnímame ako zdroj chorôb alebo dôsledok špiny, pravda je, že väčšina z nich je pre nás veľmi užitočná. Práve vďaka zaujímavým a často až šokujúcim schopnostiam mikroorganizmov, sú dnes už mnohé z nich využívané v rôznych technických odboroch. Aj o tom bude 18. januára vo Vedeckej kaviarni hovoriť prof. RNDr. Jana Sedláková, PhD. z Katedry mikrobiológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Dve výrazné osobnosti slovenskej jazzovej scény Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek opäť spojili tvorivé a interpretačné sily. Výsledkom ich spolupráce je výborný album Altar, ktorý predstavia v Elektrárni Piešťany 19. januára.

Vedeli ste, že už bábätko v brušku si dokáže zapamätať pesničku, ktorú mu spievajú rodičia? O tomto a ďalších zaujímavostiach ako funguje náš mozog, ako sa učíme, vnímame svet, čo si pamätáme a prečo zabúdame, prídu 20. januára porozprávať tri výskumníčky z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV. Téma Vedeckého brlohu znie: Tajný život nášho mozgu.

Elektrárňa Piešťany v spolupráci s občianskym združením Vedecká hračka pripravili interaktívnu výstavu vedeckých hračiek, hlavolamov a jednoduchých fyzikálnych experimentov. Výstava je určená žiakom základných, stredných škôl aj rodinám s deťmi. Otvoríme ju 23. januára a verejnosti bude prístupná vždy v utorok až v piatok v čase 8:00 -12:00, 14:00 – 17:00 h.

Januárový program Elektrárne Piešťany uzavrie 26. januára koncert autorskej dvojice Robo Pospiš a Martin Sillay s albumom Doba. Každá z trinástich skladieb má svoj vlastný príbeh, ktorý je založený na skutočných udalostiach z nášho okolia.

-lt/Zdroj a foto: Elektrárňa Piešťany-