Hrad Beckov má od štvrtka 27. februára novú atrakciu. Je ním 6,5 metra dlhý, takmer tonu vážiaci drak Blundus, ktorého dopravili k studni na hradné nádvorie žeriavom. Jeho autorom je rezbár Ladislav Ťažký z Borše.

Drak z orechového dreva pred „príletom“ k hradnej studni absolvoval štyristo kilometrov dlhú cestu autom z dedinky v trebišovskom okrese. Na hradné nádvorie ho žeriav dopravil po častiach a až na mieste ho autor zmontoval do výslednej podoby. Aby dlho dokázal tešiť malých i veľkých návštevníkov drevo bolo ošetrené proti škodcom a povrchovo upravené pomocou oleja a glazúry.

Čo hovorí legenda o drakovi?

Podľa riaditeľa hradu Beckov Petra Pastiera vznikla legenda o drakovi zhruba v sedemnástom storočí. V hradnej studni vraj žil drak, ktorý chrápal veľmi hlasno. Celý hrad, i dedina pod ním, sa otriasali z toho chrápania v základoch. Obyvatelia boli preto na draka veľmi nahnevaní. Keď už sa to nedalo vydržať, raz ráno si pätica odvážnych mužov počkala na draka. Piatimi guľkami z muškiet sa im ho podarilo zastreliť.

Hrad Beckov je dnes v piatok 28. 2. otvorený od 10:00 h do 15:00 h a cez víkend od 9:00 do 17:00 h.

-th- Foto: FB Hrad Beckov

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972