Dopravné ihrisko, ktoré sa nachádza vo Vrbovom pri vodnej nádrži Čerenec, spoločne založili majitelia autoškôl Libor Bohunický, Ladislav Baán, Jozef Királ a Ján Horúcka a v jeho priestoroch už sedem rokov vyučujú deti aj dospelých tomu, ako sa správať na cestách. Ročne sa tu vystrieda až päťtisíc detí z prvého stupňa asi päťdesiatich základných škôl z obcí v širokom okolí. Okrem Vrbového a Piešťan ho navštevujú napríklad školy z Radošiny, Nového Mesta nad Váhom, Leopoldova, Trenčína, Hlohovca, ale aj mnohých ďalších miest a obcí.

IMG_0933_resizeNa začiatku bolo dopravné ihrisko pojazdné a jeho majitelia s ním jazdili po školách. Po zmene legislatívy, ktorá určila na výcvik kužeľov autoškolám stálu plochu, sa s ním rozhodli usadiť a vybudovať priestor spĺňajúci bezpečnostné a hlavne zákonom stanovené podmienky. Dopravné ihrisko sa nakoniec podarilo dokončiť a momentálne okrem plochy 4000 štvorcových metrov na nácvik dopravných situácií pre študentov autoškôl a detí zo základných škôl pozostáva aj z učebne, sociálneho zariadenia a skladu. Do budúcnosti chcú vylepšiť prostredie v okolí, domaľovanie vodorovného dopravného značenia a vytvoriť tak nové situácie.

 

„Sme veľmi hrdí na to, ako nám dopravné ihrisko funguje, že sme sa štyri autoškoly, štyria kamaráti dokázali takto spojiť, spoločne riešiť problémy, navzájom si pomáhať a spolupracovať, i keď sme vlastne konkurenti. Vidíme, že sme sa rozhodli pre niečo správne, pretože pre deti je to veľkým prínosom,“ povedal o dopravnom ihrisku Libor Bohunický.

IMG_1070_resizeZáujemzo strany základných škôl o výučbu dopravnej výchovy na ihrisku je obrovský, o čom svedčí to, že termíny sú plné až do októbra. V triede sa deti učia rozpoznávať značky, križovatky a inštruktori prísne dodržiavajú osnovy Ministerstva školstva. Teoretické vedomosti si následne vyskúšajú v praxi na ploche, kde si môžu zajazdiť na bicykloch, ale záujem je najmä o šoférovanie autíčok. Tých je dohromady pätnásť, pochádzajú z Holandska a vďaka nastaviteľnej sedačke a nosnosti až 70 kilogramov si ich užije každé z detí. Dôležitým faktorom je aj ich bezpečnosť, pretože za celú dobu používania sa na nich nestal napriek niekoľkým „búračkám“ žiaden úraz. Inštruktori sú na ploche ihriska nekompromisní a každý dopravný priestupok je potrestaný tým, že sa zo žiaka stane chodec, až kým neprejde všetkými semaformi.

IMG_1063_resize„Začať s dopravnou výchovou v skorom veku je pre deti veľkým prínosom. Žiaci, ktorí sú momentálne v autoškolách a dopravnú výchovu neabsolvovali, majú dosť veľké problémy so značkami. Naopak deti, ktoré k nám prichádzajú pravidelne od prvej triedy neskôr ľahšie spoznávajú značky, vedia riešiť križovatky, je to pre ne veľkou výhodou. Tento rok sme začali tiež robiť súťaž, ktorá je takou zjednodušenou verziou záverečných skúšok v autoškole a u detí sa stala veľmi obľúbenou,“ dodal na záver Libor Bohunický.

-lt-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972