Dni originality ukončili vernisážou, drôtená mapa Slovenska poputuje ďalej

Dni originality ukončili vernisážou, drôtená mapa Slovenska poputuje ďalej

21. augusta 2016 Off Od PNky.sk

Skúšobný ročník podujatia Dni originality, ktoré sa počas soboty 20. a nedele 21. augusta konali v areáli piešťanského autocampingu na Lodenici, ukončila vernisáž zúčastnených, zväčša ľudových umelcov. Súčasťou programu okrem možnosti sledovať výrobu vystavených diel, bolo i niekoľko workshopov a prezentácia bezlepkových potravín pod názvom Celia Fest. Napriek tomu, že v nedeľu sa pokazilo počasie a niektorí účastníci zbalili svoje stánky predčasne, organizátori  odhadli účasť na približne tisícku návštevníkov. Na vernisáži predstavilo svoje diela trinásť autorov, jedno z nich – drôtená mapa Slovenska, ktorú pomáhali tvoriť aj návštevníci, bude putovať ďalej na podobné podujatia.

IMG_7415

Niektorí návštevníci podujatia  však mali výhrady voči sume vstupného (7 eur), keďže na plagátoch boli uvedené štyri eurá. Iným sa zdalo, že vstupné by na podobnú akciu by nemali ani vyberať. „Za čo sme vlastne platili, keď si chceme niečo dať alebo vybrať, musíme si to aj tak kúpiť a pre nás dôchodcov je to dosť vysoká suma,“ oslovila nás jedna z nich. Podľa organizátorov však nižšia suma platila iba v predpredaji a tak bola uvedené i na propagačných materiáloch.

IMG_7214Ako povedal jeden zo zástupcov organizátorov počas vernisáže, ambíciou podujatia bolo najmä sprostredkovať zážitok, keď autori vytvárajú svoje diela priamo pred očami divákov. Návštevníci mali možnosť zúčastniť sa i pripravených workshopov. Svoje zručnosti na podujatí predstavili najmä ľudoví umelci ako rezbári, bábkari, tvorcovia ručných prác, šperkov, drôtených výrobkov,  ale aj autori malieb či  veľkoplošných graffiti. Tí s podujatím vyjadrili spokojnosť a ocenili možnosť ukázať svoje diela a ich výrobu verejnosti. „Nebolo to o predaji, ale skôr o šancu predstaviť svoju tvorbu. Ja som spokojná,“ vyjadrila sa jedna z účastníčok. Ďalší ocenili aj výber tvorcov i organizáciu: „Oslovili ma, či chcem prísť a musím povedať, že som rád, že som prišiel a oceňujem aj výber autorov,“ uviedol ďalší.

IMG_7212 IMG_7218
Na záverečnej vernisáži predstavili diela trinástich zúčastnených tvorcov. Bola medzi nimi aj originálna drôtená mapa Slovenska, ktorú zo štyroch druhov drôtu pomáhali vyrobiť aj návštevníci. Mapa poputuje na ďalšie podobné podujatia, až kým nebude hotová. „Vyše šesťdesiat ľudí sa do jej výroby zapojilo,“ uviedol jeden z autorov nápadu. Ďalšími vystavenými exponátmi boli napríklad veľkoplošné graffiti, socha z kmeňu duba, vyrezaná motorovu pílou, ale aj výjav z jelenej ruje v paroží, hlava koňa, vytesaná do kameňa, drevená miska s lyžičkou, šesť plastík z topoľa kanadského, 1,20 m vysoká socha z paverpolu,  obrázky, vytvorené suchým pastelom či maľby, svietiace v tme.

-ad-