Dnes je Medzinárodný deň piva, ktorý sa oslavuje každoročne v prvý augustový piatok. Na Slovensku sa podľa štatistík uvarí ročne asi 240 miliónov piva v približne sedemdesiatich pivovaroch. V minulom roku podľa dopytu zákazníkov navarili dovedna 74 % piva, 22 % tvorili miešané pivá a 4 % výroby patrili nealkoholickému pivu.

„Pivo je najobľúbenejším alkoholickým nápojom Slovákov, čo potvrdzujú aj aktuálne štatistiky. Jeho spotreba v poslednom období rastie. V prepočte na jedného obyvateľa za rok ho Slováci vypijú až 73,1 litra na hlavu,“ hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu a dodáva: „To, že máme doma naozaj čo ponúknuť, potvrdzuje aj Slovenská pivná korunka, anonymná degustačná súťaž o najlepšie slovenské pivá, do ktorej tento rok 27 pivovarov prihlásilo až 137 vzoriek svojich pív.“

Podľa štúdie spoločnosti KANTAR TNS* až 74% Slovákov si alkoholické pivo vychutnáva aspoň raz mesačne. Najobľúbenejším typom je desaťstupňové pivo, ktorého objem predaja v obchodoch tvorí takmer dve tretiny (63,3%). Nasledujú pivá s vyššou stupňovitosťou, ktoré tvoria 19,1 %-ný podiel na celkovom objeme. V posledných rokoch výrazne posilňuje kategória nealkoholického piva, čo potvrdzujú aj zákazníci, z ktorých približne 38 % siahne minimálne raz mesačne po nealkoholickej alternatíve piva.

Postupne posilňujú aj miešané a ochutené pivá, i napriek tomu, že sú na trhu len od roku 2011. Alkoholické radlery si rado vyberie z ponuky aspoň raz mesačne 41 % zákazníkov. Nárast zaznamenáva nealkoholický radler, pre ktorý sa aspoň raz mesačne rozhodne 38 % spotrebiteľov.

Pivo verzus víno

Podľa údajov štatistického úradu v minulom roku vypil v priemere jeden Slovák 73,1 l piva. Rekordným rokom bol rok 2011 keď to bolo až 73,9 l, naopak v roku 2014 sa pilo najmenej, len 68,7 l.

U Slovákov pivo jednoznačne dominuje napríklad nad vínom. Vlani pripadlo na jednu osobu na Slovensku 16,3 l vína, čo je oproti pivu výrazne menej. Zaujímavý je štatistický údaj, že v roku 2014, keď sa pilo menej piva, rástla spotreba vína. Jeden Slovák vtedy vypil takmer 21 l.

Spotreba liehovín (40% lieh) na Slovensku od roku 2010 klesla. Vtedy pripadlo na obyvateľa 9,8 l, v minulom roku to bolo 9,1 l.

Spotreba piva na Slovensku a vo svete

Národom, ktorý je jednoznačným lídrom v pití piva sú naši susedia Česi. Ročne sa tam v prepočte vypije na osobu okolo 150 litrov piva.  Na druhom mieste v štatistikách sú Rakúšania so spotrebou takmer 108 litrov na osobu. Tretí Nemci zo 106 litrami. Slováci sa pohybujú so svojou spotrebou nad 70 l na osobu okolo dvadsiateho miesta.

Detailnú štastiku podľa krajín z roku 2012 nájdete tu.

th/TS SZVPaS Ilust. foto: Piešťanský pivovar Žiwell

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972