Detskí pacienti to, čo nevedia povedať slovami, namaľovali

Detskí pacienti to, čo nevedia povedať slovami, namaľovali

14. júla 2014 Off Od

Piatkové prázdninové popoludnie v piešťanskom rehabilitačnom centre Adeli sa nieslo v znamení farieb a maľovania. Deti, ktoré tu práve absolvujú rehabilitačný pobyt, ale aj ich rodičia a súrodenci, sa mali možnosť stretnúť s autormi knihy Dúha farbičky si strúha, ktorá vyšla nedávno vo vydavateľstve Mladé letá – s výtvarníčkou Ľubou Suchalovou-Harichovou a autorom veršov Jozefom Pavlovičom.

adeli2

Pre deti, ale nielen pre ne, to bolo stretnutie, aké nezažijú každý deň. Podvečer sa po terapiách zišli v priestore, kde Adeli centrum zvykne robiť minivýstavy výtvarných diel či fotografií. Steny už zdobili diela výtvarníčky pani Suchalovej, všetkých privítala moderátorka Soňa Müllerová a vzápätí sa už striedali básničky s rozprávaním výtvarníčky a autora veršov. Deti sa dozvedeli, ako ilustrácie ku knihám vznikajú, čo autorku inšpiruje i to, prečo rada maľuje pre deti. Aj autor veršov, 80-ročný Jozef Pavlovič, nielen zaujímavo porozprával o tom, prečo píše pre deti, ale na požiadanie moderátorky zaimprovizoval a vytvoril nádherný veršík na slovko Adeli. Posúďte sami: ,,Adeli? Či ste krajšie slovo počuli a videli? Možno ho práve teraz nad nami vyslovujú anjeli.“

adeli4

Na čo sa však deti tešili najviac? Na to, že si mohli vyskúšať ako maľujú skutoční maliari. V priestore boli rozostavené ozajstné maliarske stojany, k dispozícii mali farby a výkresy. Deti bez rozdielu veku, národnosti a hlavne bez ohľadu na ochorenie maľovali, pani Suchalová radila, pomáhala. Pre mnohé deti, ale aj dospelých to bola možnosť vyjadriť to, čo inak pre svoju chorobu nevedia povedať slovami… a pre mnohých to bol možno začiatok cesty naozajstného výtvarníka, či básnika.

Celé popoludnia zorganizovala Asociácia pomoci postihnutým Adeli, ktorá okrem takýchto aktivít už piaty rok pomáha s financovaním rehabilitačných pobytov v Adeli Centre.

adeli3

adeli1

Text a foto: Tlačová správa Asociácie pomoci postihnutým Adeli